– Polacy mieli nie wiedzieć o historii Żołnierzy Wyklętych – mówiła na naszej antenie Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Jak podkreśliła, dzieje bohaterów niezłomnych związane z walką o suwerenność i niepodległość Polski miały zostać głęboko zamknięte do lamusa, dlatego starania najpierw różnych środowisk, zbieranie dokumentacji na ten temat, sprawiły, że kiedy powstał IPN, podjął on badania w tym kierunku.
– Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z wnioskiem o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – zaznaczyła Dorota Koczwańska-Kalita.
Jak przypomniała, 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali czołówkę Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.
Nasza rozmówczyni pytana o to, dlaczego do tej pory pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest szargana przez niektóre środowiska, stwierdziła, że wynika to z niewiedzy. Jej zdaniem, jest to im potrzebne do kreowania swojej wizji historii, która jest „ahistoryczna”. Korzenie takiej postawy pochodzą na pewno ze spuścizny PRL-owskiej.
– To przecież propaganda zrobiła z nich bandytów, tych, którzy chcą niesprawiedliwości społecznej – zaznaczyła Dorota Koczwańska-Kalita.
Według niej stopień manipulacji naszej świadomości, a także tradycji postkomunistycznej nasila się i związany jest z sytuacją polityczną.
– Dopóki my będziemy naszą historię polityzowali, a nie traktowali pewnych wartości, jak suwerenność i wolność, jako dobro wspólne, wokół którego właśnie tę wspólnotę powinniśmy kształtować, to będzie taki problem. Ale, żeby to zrobić, my naprawdę musimy mieć wiedzę – dodała Dorota Koczwańska-Kalita.
Na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach przy pomniku Armii Krajowej można obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN poświęconą Podziemiu Niepodległościowemu na Kielecczyźnie po 1944 roku. Więcej informacji o historii podziemia antykomunistycznego także na stronie IPN.