Złożenie kwiatów przed pomnikiem na kieleckich Piaskach, poświęconym żołnierzom zamordowanym przez Urząd Bezpieczeństwa, uroczysta msza święta w katedrze i wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, to główne elementy wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Z uwagi na pandemię COVID-19 uroczystości odbywające się w poniedziałek 1 marca będą miały kameralny charakter. Dzień pamięci o żołnierzach niezłomnych będzie obchodzony już po raz dziesiąty. Jak mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, mimo zmagań z pandemią koronawirusa nie można zapominać o bohaterach, którzy po zakończeniu II wojny światowej dalej walczyli o wolną Polskę.
– Cieszymy się z tego, że zatarcie pamięci o bohaterach nie powiodło się. Niebagatelny wkład w przetrwanie pamięci o tych, którzy walczyli z komunizmem miał także Instytut Pamięci Narodowej. Dzięki niemu, osoby, o których mieliśmy zapomnieć zostały przywrócone na karty historii – dodaje wojewoda.
W organizacje obchodów dnia żołnierzy wyklętych, każdego roku włącza się Instytut Pamięci Narodowej. Jak mówi Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN, data obchodów tego święta nie jest przypadkowa.
– 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Żołnierze niepodległościowego podziemia prowadzili działalność mającą na celu zwalczanie agresji sowieckiej i walkę z narzuconym, nieakceptowanym przez nich reżimem komunistycznym – wyjaśnia.
W tym roku kielecka delegatura IPN organizuje wystawę poświęconą Podziemiu Niepodległościowemu na Kielecczyźnie po 1944 r. Będzie ona prezentowana na skwerze im. Stefana Żeromskiego. Kolejną propozycją IPN jest konkurs plastyczny skierowany do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych na zaprojektowanie kartki pocztowej dotyczącej tematyki Żołnierzy Niezłomnych. Ponadto na stronach internetowych IPN, 1 marca dostępne będą pliki, broszury, a także materiały z wystaw poruszających tematykę podziemia niepodległościowego.
Program uroczystości:
1. O godzinie 9.00 na cmentarzu Kielce-Piaski, wojewoda świętokrzyski i naczelnik Delegatury IPN w Kielcach złożą kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ i WiN zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.
2. O godzinie 10.00 hołd pomordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tam zostanie odsłonięta plenerowa wystawa IPN, poświęcona podziemiu niepodległościowemu na Kielecczyźnie po 1944 r.
3. O godzinie 16.00 w bazylice katedralnej msza święta w intencji żołnierzy wyklętych.
4. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.