Uchwałą radnych Opatowca ustanowiono na terenie gminy pięć okazałych pomników przyrody. To dęby szypułkowe, które zostały objęte ścisłą ochroną. Cztery rosną w kompleksie leśnym w Rzemienowicach, jeden zaś w Chrustowicach. Dęby otoczone będą opieką w ramach akcji „Pomniki dla Natury”, która ma na celu ocalenie wyjątkowych i urokliwych okazów przyrody.
Drzewa wytypowało Nadleśnictwo w Pińczowie, które następnie wystąpiło z wnioskiem do urzędu gminy o uznanie drzew za pomniki przyrody. Wszystkie mają szczególną wartość przyrodniczą, krajobrazową, historyczną, ale i naukową. Jak informuje Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca – dąb w Chrustowicach znajduje się około 300 metrów od dawnej gajówki. Rośnie na terenie Koszycko-Opatowieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Ma około 136 lat. Jego obwód wynosi 432 cm. Korona jest szeroka i rozgałęziona.
– To drzewa, które stanowią wartość wyższą niż tylko wartość drewna. Z racji swojego rozmiaru, dobrej kondycji zdrowotnej predestynują do tego, żeby być uznanymi za coś, co należy chronić, aby mogły dalej bezpiecznie i spokojnie rosnąć, ciesząc oko – dodaje.
Pozostałe cztery dęby w Rzemienowicach mają około 167 lat i obwód ponad 300 cm. Znajdują się w odległości około 210 metrów od drogi powiatowej Królewice-Rzemienowice. Po minięciu ostatniego domu w Królewicach i przejechaniu około 100 metrów skręcamy na drogę leśną. Pozostałą drogę leśną, należy pokonać pieszo, jest to dystans około 160 metrów w kierunku zachodnim. Po przebyciu tego odcinka trafimy na dwa pierwsze dęby, które znajdują się obok siebie. Następnie musimy pokonać 50 metrów, aby trafić na kolejne dwa dęby.
– To dziedzictwo, dobro naturalne przyrody, które wszyscy powinniśmy chronić. Myślę, że ten gest ze strony rady tylko pokazuje potrzebę i sam fakt ochrony szczególnych okazów – zaznacza burmistrz Opatowca.
W sumie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, w skład której wchodzą 23 nadleśnictwa wytypowano około 100 kandydatów na pomniki przyrody. To nie tylko drzewa, ale też skałki, źródła oraz inne ciekawe obiekty przyrodnicze.
Nadleśnictwo w Pińczowie chce objąć ścisłą ochroną aż 27 kilkusetletnich drzew.