Podczas piątkowego posiedzenia zarządu Porozumienia Iwona Michałek została jednogłośnie wybrana na przewodnicząca Konwencji Krajowej partii – poinformował wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. Jak dodał, powołano też czterech p.o. prezesów okręgów.
– Iwona Michałek została jednogłośnie wybrana przez zarząd krajowy Porozumienia na przewodnicząca Konwencji Krajowej partii. To druga najważniejsza osoba w partii, poprzednikiem na tej funkcji był Adam Bielan – powiedział Strzeżek.
Jak dodał, podczas piątkowego posiedzenia zarządu zostali powołani też pełniący obowiązki prezesów okręgów. W Łodzi Jakub Pietkiewicz, w Gdańsku Magdalena Sroka, w okręgu podwarszawskim – Jan Strzeżek oraz w Kielcach Renata Janik.
W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 roku na wniosek Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.
5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego, który nie jest uznawany przez część polityków partii, Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Następnie, ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech członków rządu: ministra-członka Rady Ministrów Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka, którym wycofano rekomendacje.
Poseł Michał Cieślak nie zgodził się z tą decyzją. Jak stwierdził, w wywiadzie dla Radia Kielce nadal jest członkiem Porozumienia i ministrem w kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podkreślał, sąd koleżeński, który wydał taką decyzję nie funkcjonuje w oparciu o status partii.
– Spotkanie, które odbyło się w wyniku nieprawnego rozszerzenia Prezydium Zarządu Krajowego na wniosek Jarosława Gowina, nastąpiło z naruszeniem statutu i wewnętrznych przepisów partii. W związku z tym te decyzje są niewiążące i nie generują żadnych skutków prawnych. Jestem nadal członkiem Porozumienia, żaden sąd koleżeński mnie skutecznie nie odwołał – argumentuje Michał Cieślak.