Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej otrzymali granty finansowe, dzięki którym będą mogli skomercjalizować swoje wynalazki. Granty zostały przyznane w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
25 tysięcy złotych otrzymał projekt Grzegorza Witkowskiego z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn.
– Jest to urządzenie do pomiaru zużycia ciepła. Każdy, kto mieszka w bloku albo w dużym budynku wielorodzinnym zna takie urządzenia, są one montowane na grzejnikach. Nasz pomysł polega na zastosowaniu w urządzeniu modułu Peltiera. Badania wykazały, że dzięki temu one dużo lepiej monitorują zużycie ciepła, szybciej reagują na zmiany temperatury – tłumaczy Grzegorz Witkowski.
Jak dodaje, dzięki grantowi będzie możliwe stworzenie fizycznych modeli urządzenia, co pomoże w zainteresowaniu firm chcących wykorzystać to rozwiązanie w swoich produktach.
11 tysięcy złotych otrzymał projekt doktor Ewy Zender-Świercz z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki. Jej badania również mają znaczenie dla ograniczenia kosztów ogrzewania mieszkań.
– Mam patent na urządzenie, które montuje się w fasadzie budynku. Ma ono za zadanie nawiewać i wywiewać powietrze z pomieszczenia i poprawiać tym samym jego jakość. Grant pozwoli na wzbogacenie tego urządzenia akumulacyjnym wymiennikiem ciepła, który też został zgłoszony do ochrony patentowej – mówi naukowiec kieleckiej uczelni.
Dzięki wymiennikowi ciepło z powietrza nie będzie marnowane, tylko przekazywane urządzeniu, które będzie ogrzewać powietrze nawiewane do pomieszczenia.
Trzeci grant, w wysokości 25 tysięcy złotych, otrzymał Piotr Młynarczyk z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn. Planuje on skomercjalizować metodę regeneracji powierzchni maszyn.