W tym roku po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości będą miały skromniejszy charakter.
KIELCE
1 marca o godzinie 9.00 na cmentarzu Kielce-Piaski, wojewoda świętokrzyski i naczelnik Delegatury IPN w Kielcach złożą kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ i WiN zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.
Następnie o godz. 10.00 organizatorzy uroczystości oddadzą hołd pomordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tam też będzie można obejrzeć plenerową wystawę IPN poświęconą Podziemiu Niepodległościowemu na Kielecczyźnie po 1944 r.
O godzinie 16.00 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim. 1 marca ogłoszony zostanie również konkurs poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego.
POWIAT KONECKI
KOŃSKIE
1 marca rozstrzygnięty zostanie siedmioetapowy, internetowy konkurs wiedzy o kobietach wyklętych. Uczestnicy, którzy wykazali się największą wiedzą o siedmiu kobietach działających po wojnie w konspiracji, zostaną nagrodzeni 6 marca w kolegiacie Świętego Mikołaja.
Ponadto 1 marca o godzinie 10.30 reprezentacja gminy, kombatantów i powiatu uroczyście złoży wieńce przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych przed byłym więzieniem UB przy ul. 1 Maja w Końskich.
POWIAT JĘDRZEJOWSKI
JĘDRZEJÓW
godz. 9.00 – złożenie wiązanek kwiatów przy Pomniku mjr. Stefana „Gądzio” Kosa
godz. 9.30 – otwarcie i poświęcenie pracowni geodezyjnej w Centrum Kształcenia Zawodowego w ZS nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie
MAŁOGOSZCZ
godz. 12.00 – władze miasta i gminy złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicz przy mogile Juliana Skrobota. Warta honorowa pełniona będzie przez Szkolną Grupę Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando LOK Survival-Military
POWIAT KAZIMIERSKI
KAZIMIERZA WIELKA
W tym roku nie zabraknie największego biegu pamięci w Polsce, „Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym”. Odbędzie się on jednak 16 maja.
POWIAT OPATOWSKI
OPATÓW
W celu upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych o godzinie 18.00 na Rynku przed pomnikiem mjr Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego władze gminy złożą kwiaty oraz znicze.
POWIAT OSTROWIECKI
KUNÓW
Burmistrz gminy Kunów Lech Łodej wraz z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Gminy symbolicznie upamiętnią Żołnierzy Wyklętych poprzez złożenie kwiatów na grobie jednego z żołnierzy AK spoczywających na cmentarzu parafialnym w Kunowie.
POWIAT PIŃCZOWSKI
PIŃCZÓW
W Pińczowie nie będzie uroczystych obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w gminie Pińczów wywieszone zostaną jedynie biało-czerwone flagi.
KIJE
W miejscowości Kije podczas mszy świętej o godz. 10 będą wspominani Żołnierze Wyklęci. Podczas nabożeństwa odsłonięta zostanie wystawa „Żołnierze Wyklęci – podziemie niepodległościowe 1944-1963”. Wystawa przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej a wydrukowana i zaprezentowana przez Samorządową Instytucję Kultury Kasztelania Kije. Dodatkowo 30. Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki w Kijach będzie recytować wiersze związane z podziemiem antykomunistycznym. Po mszy harcerze z przedstawicielami samorządu przejdą do parku pamięci na starym cmentarzu w Kijach, aby zapalić znicz pamięci.
POWIAT SANDOMIERSKI
SANDOMIERZ
W Sandomierzu uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca na terenie jednostki wojskowej o godzinie 11 od uroczystego apelu. Odbędzie się on przy pomniku ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. Kruk, dowódcy 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Przy pomniku zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny nosi imię ppłk Wiktorowskiego, jednego z Żołnierzy Niezłomnych. Współorganizatorem sandomierskich uroczystości jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek.
Po uroczystościach w jednostce wojskowej zebrani przemieszczą się na cmentarz katedralny, gdzie znajduje się symboliczna mogiła ppłk. Antoniego Wiktorowskiego. Tam uczczona zostanie jego pamięć poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Odmówiona będzie modlitwa. Ta część uroczystości rozpocznie się o godzinie 12.
Na zakończenie, w kościele św. Józefa, odbędzie się msza w intencji Żołnierzy Wyklętych. Początek o godzinie 18.
POWIAT STARACHOWICKI
STARACHOWICE
W Starachowicach obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowane są w znacznie skromniejszej formie niż w poprzednich latach. O godz. 10 w kościele pw. Wszystkich Świętych odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy niezłomnych. Później będzie okazja do złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą bohaterów podziemia niepodległościowego. Po nabożeństwie zaplanowano część artystyczną w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 9, która nosi imię Partyzantów Ziemi Kieleckiej.
POWIAT STASZOWSKI
STASZÓW
W Staszowie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca o godzinie 11 w kościele św. Ducha. Z powodu epidemii będą mieć skromny charakter. Po mszy władze samorządowe oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń złożą kwiaty przy tablicach pamiątkowych znajdujących się w dolnym kościele. Z okazji święta na stronie internetowej miasta oraz Liceum Ogólnokształcącego im. księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego ukazała się prezentacja przygotowana przez Mariusza Brudka, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w tej szkole. Prezentacja nosi tytuł „Żołnierze Wyklęci i ich rola w walce o suwerenną Polskę”.
POWIAT WŁOSZCZOWSKI
WŁOSZCZOWA
7 marca. Kino „Muza” uczci Żołnierzy Wyklętych pokazem filmu Konrada Łęckiego „Wyklęty”. To kolejny film, po „Historii Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” Jerzego Zalewskiego, który porusza temat zbrojnego podziemia niepodległościowego.