Mamy pięć rodzajów wiosny. Wiosna kalendarzowa wypada zawsze 21 marca. Astronomiczna zaś zależy od ruchu planet i od gwiazd, wiec tutaj są pewne przesunięcia. W tym roku przypadnie 20 marca.
Mamy również wiosnę meteorologiczną, która na półkuli północnej jest sztywno wyznaczona na 1 marca. Mamy też wiosnę fenologiczną, która z kolei jest wyznaczona przez kwitnienie niektórych gatunków roślin.
Jest też wiosna termiczna, wyznaczona przez temperaturę, która zaczyna utrzymywać się na danym obszarze. Wiosna termiczna zaczyna się wówczas, kiedy temperatura średnia powietrza, czyli zarówno z pomiarów w ciągu dnia, jak i nocy, to co najmniej pięć stopni Celsjusza. Te wartości muszą utrzymać się przez co najmniej pięć dni.
Czy widać, słychać lub czuć już wiosnę? Za co lubimy wiosnę?
O tym dziś w Aktualnościach Dnia do godziny 9.00. Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 25 lutego, 56. dzień roku.
Do końca roku zostało 310 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:30
Zachód słońca w Kielcach: 17:12
Dzień trwa 10 godz. 41 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 2 godziny i 45 minut.
Imieniny obchodzą: Cezary, Just oraz Adam, Antonina, Bolebor, Cezariusz, Dioskur, Donat, Gromisław, Herena, Konstancjusz, Lubart, Modest, Nicefor, Papiasz, Romeusz, Serapion, Tarazjusz, Tolisław, Tolisława, Walburga, Wiktor, Wiktoryn, Zygfryd
*****
Przysłowie na dziś:
„Jaka pogoda w nocy świętego Piotra i Macieja takiej czterdzieści dni i nocy nadzieja”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Tosta
*****
CZWARTEK, 25 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1941 r. – KIELCE: kolejna fala aresztowań, która objęła 86 osób. Pierwszą grupę aresztowanych (18 osób) rozstrzelano jeszcze w Kielcach. Druga grupa (45 osób) wywieziona została do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Pierwsze wiadomości o śmierci wywiezionych tam kielczan dotarły do ich rodzin 5 kwietnia. Los pozostałych pozostał nieznany.
CZWARTEK, 25 LUTEGO: W POLSCE
1793 r. – Rozpoczął się kryzys bankowy wywołany zrujnowaniem gospodarki w wyniku wojny polsko-rosyjskiej i wprowadzeniem rządów konfederacji targowickiej.
1831 r. – Bitwa pod Grochowem; bohaterski bój polskich wojsk o Olszynkę Grochowską z wojskami rosyjskimi feldmarszałka Iwana Dybicza. W wyniku walk, w których zginęło ponad dziewięć tys. żołnierzy rosyjskich i około siedmiu tys. polskich, armia rosyjska została zatrzymana i nie zdołała zająć z marszu Warszawy.
1919 r. – polsko-czechosłowacki konflikt graniczny: obie strony podpisały w Cieszynie porozumienie, na mocy którego ustalono tymczasowe strefy wpływów.
1942 r. – gen. Stanisław Maczek rozpoczął w Szkocji formowanie 1. Dywizji Pancernej. W składzie 1. Armii Kanadyjskiej odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tzw. kotle. Marsz dywizji wiódł przez północną Francję, Belgię i Holandię aż po bazę niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven.
1989 r. – w Jastrzębiu odbył się Kongres Opozycji Antyustrojowej, w którym uczestniczyli przeciwnicy negocjacji z władzami komunistycznymi, m.in. przedstawiciele KPN, PPS-Rewolucja Demokratyczna, Solidarności Walczącej, Ruchu „Wolność i Pokój” oraz Grupy Roboczej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W sumie ponad 120 uczestników.
1990 r. – na południu kraju temperatura osiągnęła najwyższe wartości w lutym w historii pomiarów. W Krakowie zanotowano +21,0°C, w Tarnowie +20,6°C, w Nowym Sączu +20,3°C, w Opolu +19,3°C.
1994 r. – w Starzynach (województwo śląskie) w wyniku zderzenia pociągów pasażerskich zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.
CZWARTEK, 25 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dzisiaj, w ostatnim dniu posiedzenie, Sejm ma m.in. przeprowadzić drugie czytania dwóch projektów – prezydenckiego i senackiego – nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Głównymi założeniami obu jest przedłużenie o dwa lata terminu na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich skarg nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń zapadłych po wejściu w życie konstytucji z 1997 r. Prezydencka propozycja wprowadza ponadto m.in. dodatkowe regulacje dotyczące wyboru prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje przyjęcie prezydenckiego projektu, a odrzucenie senackiego.
Sejm zajmie się też poselskim projektem zmian w Kodeksie karnym autorstwa PiS, który przewiduje uzupełnienie przepisów o zwalczaniu terroryzmu i dostosowanie ich do regulacji unijnych oraz m.in. zawieszenie biegu terminów przedawnienia karalności czynów w związku ze stanem epidemii.
Przeprowadzone ma być też drugie czytanie projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który ma uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO), w tym m.in. deskorolek elektrycznych. Według projektu kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Posłowie mają ponadto wysłuchać informacji premiera w sprawie stanu przygotowań do planowanej fali powodziowej w Polsce.
Wieczorem planowane są głosowania m.in. nad poprawkami Senatu do ustawy w sprawie czternastej emerytury. Senat proponuje zniesienie progu dochodowego uprawniającego do świadczenia tak, by w pełnej wysokości mogli pobierać je wszyscy emeryci i renciści. Druga poprawka zakłada inne źródło finansowania czternastek: zamiast Funduszu Solidarnościowego – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.