Parujące okulary to zmora każdego okularnika. Latem maseczek prawdopodobnie nie zdejmiemy, a założymy przeciwsłoneczne – problem będzie miał zatem każdy.
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
Zaparowane okulary i maseczka – jak sobie z tym poradzić?
*****
Dziś jest środa, 24 lutego, 55. dzień roku.
Do końca roku zostało 311 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:32.
Zachód słońca w Kielcach: 17:10.
Dzień trwa 10 godz. 38 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 2 godziny i 42 minut.
Imieniny obchodzą: Maciej, Piotr, Bogusz oraz Bogurad, Borzygniew, Ermegarda, Flawian, Irmegarda, Jan, Józefa, Jaśmina, Julian, Lucjusz, Łucjusz, Marek, Modest, Montan, Sergiusz, Wieledrog
*****
Przysłowie na dziś:
„Jaka pogoda w nocy świętego Piotra i Macieja takiej czterdzieści dni i nocy nadzieja”
*****
Nietypowe święta:
Dzień niespodziewanego całusa
*****
ŚRODA, 24 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1645 r. – zmarł wojewoda sandomierski Krzysztof Ossoliński, który wybudował zamek Krzyżtopór w Ujeździe koło Opatowa
1863 r. – MAŁOGOSZCZ – pierwsza bitwa. Oddział generała Langiewicza do którego dołączył oddział Antoniego Jeziorańskiego został zaatakowany przez Moskali. Bitwa przechodziła przez różne fazy, ale ostatecznie siły powstańcze musiały się wycofać do Bolmina. Poniosły jednak ciężkie straty: 300 zabitych, 500 rannych, cały tabor i 2 działa. Do tak dużych strat wśród sił Langiewicza doszło w znacznej mierze z powodu ognia sześciu ciężkich dział rosyjskich. Tylko przytomność umysłu Langiewicza i kontrataki kawalerii zapobiegły masakrze polskiej grupy.
1943 r. – ROGÓW: uprowadzono 135 osób – 1 kobietę i wszystkich mężczyzn ze wsi. Kobieta rozstrzelana w Końskich, mężczyzn wywieziono do obozów koncentracyjnych bądź na przymusowe roboty; Zbrodnię przeprowadził I zmot. Batalion niemiecki
1944 r. – RUDA MALENIECKA: zgrupowanie oddziałów partyzanckich Obwodu Końskie (oddziały „Jerzego” i „Orkana”) pod dowództwem Antoniego Piwowarczyka „Wąsowicz” (zastępca Komendanta Obwodu) opanowało Rudę Maleniecką i rozbroiło policjantów granatowych z miejscowego posterunku.
2000 r. – mając 97 lat, zmarł pochodzący z Mikułowic generał dywizji Franciszek Kamiński. Podczas okupacji był komendantem głównym Batalionów Chłopskich, a następnie członkiem Komendy Głównej AK. W okresie stalinowskim został skazany na 12 lat więzienia. Później odznaczony Orderem Orła Białego.
*****
ŚRODA, 24 LUTEGO: W POLSCE
1243 r. – we Lwówku Śląskim odbył się pierwszy turniej rycerski na ziemiach polskich.
1393 r. – Król Władysław II Jagiełło odnowił fundację klasztoru paulinów na Jasnej Górze, przyznając mu kolejne przywileje.
1397 r. – w Radzyniu Chełmińskim został zawiązany antykrzyżacki Związek Jaszczurczy.
1818 r. – w Pałacu Radziwiłłów w Warszawie (obecnie Pałac Prezydencki) odbył się pierwszy publiczny koncert 8-letniego Fryderyka Chopina.
1885 r. – w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy” – malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf – autor m.in. „Nienasycenia” i „Szewców”, twórca słynnych portretów, główny teoretyk awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej. 18 września 1939 r. popełnił samobójstwo w Jeziorach – kresowej wiosce.
1905 r. – Rewolucja 1905: w Warszawie miała miejsce pierwsza akcja zbrojna bojowców PPS.
1928 r. – Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu Biblioteki Narodowej.
1931 r. – s/s „Niemen”, jako pierwszy polski statek handlowy przekroczył równik. Wcześniej uczynił to jedynie okręt żaglowy Szkoły Morskiej „Lwów”.
1943 r. – w Berlinie na stacji Friedrichstrasse żołnierze oddziału wydzielonego „Osa” (Organizacja Specjalnych Akcji Bojowych), podporządkowanego bezpośrednio Komendantowi Armii Krajowej, przeprowadzili zamach bombowy, w wyniku którego zginęło 36 osób, a 78 zostało rannych; ofiarami w większości byli żołnierze Wehrmachtu i funkcjonariusze niemieckiej policji.
1953 r. – w więzieniu mokotowskim został powieszony skazany na karę śmierci po sfingowanym procesie gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”.
1989 r. – w Krakowie doszło do starć pomiędzy zmierzającymi w stronę siedziby władz miejskich studentami i milicją. Rannych zostało 74 milicjantów, liczba manifestantów, którzy odnieśli obrażenia nie została ustalona.
1995 r. – w Instytucie Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku wyłączono pierwszy polski badawczy reaktor jądrowy EWA.
*****
ŚRODA, 24 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski ma dziś przedstawić szczegółowe zasady dotyczące obostrzeń, które zostały wypracowane na zespole zarządzania kryzysem związanym z COVID-19.
W poniedziałek w TVN24 minister zdrowia stwierdził, że wszyscy oczekujemy, że trzeba powoli wychodzić i akceptować pewne ryzyka, które są związane z luzowaniem obostrzeń. „Uważam, że takie odważne decyzje trzeba podejmować” – podkreślił. Z kolei w TVP Info minister zdrowia powiedział, że Zespół Zrządzania Kryzysowego analizował sytuację epidemiczną także w ujęciu regionalnym. Niedzielski stwierdził też, że w rozważaniach o obostrzeniach w Polsce będzie wzięta pod uwagę także sytuacja za granicami kraju.
# # #
Sejm, który dziś o godz. 10.00 rozpoczyna dwudniowe posiedzenie zajmie się prezydenckim projektem zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, który zakłada przedłużenie o dwa lata – do kwietnia 2023 r. – terminu na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich skarg nadzwyczajnych od orzeczeń z ostatnich ponad 20 lat oraz uzupełnienie trybu wyłaniania kandydatów na prezesów izb SN. Sejm rozpatrzy też podobny projekt przygotowany przez Senat.
Posłowie będą także debatować nad rządowym projektem zmian w ustawie o działach administracji rządowej. Poprzednią nowela została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obecny projekt, podobnie jak zawetowana nowelizacja, zakłada wyodrębnienie nowego działu leśnictwo i łowiectwo, natomiast nie ma w nim przeniesienia podsekretarzy stanu do korpusu Służby Cywilnej. Nie powstanie także, zakładane w poprzedniej nowelizacji, Narodowe Centrum Sportu.
W Sejmie odbędą się także głosowania nad poprawką Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy. Senacka poprawka doprecyzowuje przepis dotyczący zakazu korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. W przepisie tym przewidziano, że zakaz dotyczy nie tylko sytuacji przechodzenia przez przejście, ale również wchodzenia.