Najciekawsze przedmioty ze zbiorów starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki są prezentowane w internetowym cyklu „Eksponat miesiąca”. To sposób na dotarcie do jak najszerszej grupy miłośników zabytków techniki.
– Wachlarz naszej oferty jest bardzo szeroki, to są przedmioty głównie związane z hutnictwem, ale też przyrody. Mamy największą w Europie kolekcję tropów dinozaurów z okresu triasu i jury. Podczas zwiedzania, część z nich może umknąć naszym gościom, dlatego chcemy pokazać najcenniejsze przedmioty w formie elektronicznej – mówi dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski.
Na stronie ekomuzeum.pl oraz na profilu facebookowym instytucji, co miesiąc pokazywany jest inny eksponat z kolejnego działu. Były już pisma „Budujemy Samochody”, czyli gazeta wydawana w Fabryce Samochodów Ciężarowych, można było poznać tropy prehistorycznych zwierząt, a teraz prezentowana jest maszyna wiatrowa.
– Produkowała wiatr, czyli dmuch do wielkiego pieca, który zapewniał wysoką temperaturę wewnątrz – wyjaśnia Maciej Szlęzak z Działu Techniki.
Maszyna wiatrowa, którą można określić „płucami zakładu”, wyprodukowana została w Rydze, w oddziale zakładu braci Klein z Duisburga. Urządzenie o mocy 1,2 tys. koni mechanicznych miało wydajność 11 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę i było jednym z największych tego typu w Europie. Koło zamachowe maszyny ma średnicę sześciu metrów i poruszało się w prędkością 16 obrotów na minutę. Koszt zakupu maszyny parowej stanowił jedną trzecią wydatków poniesionych na budowę całego zakładu wielkopiecowego z 1899 roku. Od chwili zakupu dmuchawy elektrycznej w 1931 roku, maszyna parowa pozostawała aż do 1968 roku w gotowości, jako rezerwowe źródło napowietrzania wielkiego pieca. Do jej obsługi wytypowany był specjalnie wyszkolony pracownik, który ze względu na dużą odpowiedzialność i znaczenie swojego stanowiska był jednym z najlepiej opłacanych pracowników zakładu.
Historię powstania maszyny wiatrowej w kontekście rewolucji przemysłowej i działalności starachowickiej huty można poznać z filmu prezentowanego na stronie internetowej muzeum.
Placówka jest otwarta dla zwiedzających.