Agnieszka Toczek-Wasiak została wojewódzkim konsultantem w dziedzinie medycyny paliatywnej. Akt powołania na to stanowisko wręczył jej Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
Jak powiedział, zapotrzebowanie na opiekę paliatywną w naszym województwie jest duże, jednak świętokrzyskie placówki dysponują ponad 120 łóżkami przeznaczonymi dla osób chorych paliatywnie i na ten moment jest to liczba wystarczająca.
– W świętokrzyskich placówkach jest sporo łóżek dla pacjentów paliatywnych. Takie miejsca są nie tylko w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, gdzie jest oddział poświęcony tego typu schorzeniom, ale takie łóżka są również w hospicjach, w związku z tym pod tym względem nasze województwo jest dobrze zaopatrzone – dodał Zbigniew Koniusz.
Agnieszka Toczek-Wasiak posiada dwie specjalizacje: z zakresu medycyny rodzinnej i medycyny paliatywnej. Pełni funkcję starszego asystenta w zakładzie medycyny paliatywnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jak powiedziała, przed nią trudne zadanie, ponieważ w naszym regionie, podobnie jak w całej Polsce jest mało specjalistów z zakresu medycyny paliatywnej.
– Chciałabym rozwijać medycynę paliatywną w województwie świętokrzyskim żeby nie doszło do braków kadrowych. Przybywa bardzo dużo pacjentów chorych na nowotwory. Niestety obserwujemy zjawisko opóźniania diagnozy. Nie mówi się też niestety o tym, że leczenie towarzyszące w chorobie nowotworowej ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta, dla jego poczucia zaopiekowania się nim – dodała Agnieszka Toczek-Wasiak.
Konsultanci powoływani są na pięcioletnią kadencję. Są oni istotnym elementem nadzoru specjalistycznego w ochronie zdrowia. Celem ich działań jest poprawa jakości oraz osiągnięcie ujednoliconych standardów w opiece medycznej.