Zawodowi kierowcy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pielęgniarki i położne oraz spawacze – te skrajnie różne zawody łączy wspólny mianownik, bo jako jedyne znalazły się na liście deficytowych profesji w badaniu „Barometr zawodów”.
Na jaki zawód zapotrzebowanie nigdy nie zniknie?
O tym dziś w Aktualnościach Dnia do godziny 9.00. Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 23 lutego, 54. dzień roku.
Do końca roku zostało 312 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:34
Zachód słońca w Kielcach: 17:08
Dzień trwa 10 godz. 34 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 2 godziny i 38 minut.
Imieniny obchodzą: Izabela, Polikarp, Romana oraz Będzimir, Damian, Damiana, Feliks, Florentyn, Łazarz, Marta, Milburga, Piotr, Prymian, Stefan
*****
Przysłowie na dziś:
„Silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Święto Geografii Wojskowej
Dzień bez Łapówki
*****
WTOREK, 23 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1280 r. – GOŻLICE k/Koprzywnicy: rycerstwo polskie pod wodzą kasztelana krakowskiego Warsza, wojewody krakowskiego Piotra Bogorii i wojewody sandomierskiego Janusza herbu Topor, rozbiło wojska tatarsko-ruskie księcia halicko-włodzimierskiego Lwa.
WTOREK, 23 LUTEGO: W POLSCE
1863 r. – powstanie styczniowe: skompromitowany porażkami pod Krzywosądzem (19 lutego) i Nową Wsią (21 lutego) gen. Ludwik Mierosławski opuścił Królestwo Polskie i zrzekł się dyktatury.
1930 r. – przy Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie powstał Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej, prężny ośrodek wschodnioznawczy i sowietologiczny, założony z inicjatywy Bronisława Krzyżanowskiego, Jana Michała Rozwadowskiego i Stefana Ehrenkreuza. Przy działającym do wybuchu II wojny światowej Instytucie istniała także pierwsza w Polsce Szkoła Nauk Politycznych.
1978 r. – w Katowicach powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska.
1982 r. – w szpitalu w Warszawie zmarł starszy sierżant MO Zdzisław Karos, postrzelony 18 lutego w tramwaju podczas próby odebrania mu broni przez młodych członków organizacji Powstańcza Armia Krajowa.
2011 r. – z linii montażowej FSO zjechał ostatni samochód (Chevrolet Aveo).
WTOREK, 23 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma dziś w II instancji ma zająć się sprawą immunitetu krakowskiej sędzi Beaty Morawiec – b. prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. SN ma rozpoznać zażalenie tej sędzi na decyzję I instancji o uchyleniu jej immunitetu. Izba Dyscyplinarna zbada sprawę na posiedzeniu niejawnym w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem sędziego Jana Majchrowskiego.
W październiku ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna nieprawomocnie uchyliła immunitet sędzi Morawiec, postanowiła też o zawieszeniu jej w czynnościach służbowych i obniżeniu jej wynagrodzenia o 50 proc. W końcu października 2020 roku sędzia Morawiec poinformowała, że wraz z obrońcami złożyła zażalenie na tę decyzję.
O uchylenie immunitetu sędzi wnioskowała prokuratura. Śledczy zamierzają postawić Morawiec zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej. Sędzia Morawiec nie zgadza się z tymi zarzutami.
– Nie mam sobie nic do zarzucenia i uważam, że te ataki są elementem gry politycznej – mówiła we wrześniu ubiegłego roku w rozmowie z PAP.