Ryś Horaj zwiedza powiat konecki. Zwierzę, które przywędrowało do Świętokrzyskiego z Roztocza, najpierw penetrowało Nadleśnictwo Barycz, później przeniosło się do lasów w okolicy Stąporkowa.
Marek Lotarski z Leśnictwa Bieliny informuje, że dwa tygodnie temu ostatni raz zarejestrowano obecność dzikiego kota w tym miejscu. Zwierzę ma zainstalowaną obrożę telemetryczną, która wysyła informacje o jego położeniu.
– Kiedy ryś kilkukrotnie wracał w jedno miejsce. Oznaczało to, że coś upolował. Wtedy jechałem sprawdzić, czym się żywi. Najczęściej były to sarny. Tylko po przekroczeniu Wisły raz upolował cielę jelenia – mówi leśnik z Nadleśnictwa Stąporków.
Z kolei Dariusz Wiatrowski, leśniczy z Józefowa w Nadleśnictwie Barycz niemal miesiąc po wizycie rysia przekazał dziś do informacji publicznej zdjęcia z fotopułapki, gdzie widać dużego kota z krótkim ogonem. Podkreśla, że zwlekał z publikacją, ponieważ leśnikom zależało na tym, żeby nikt nie śledził zwierzęcia, by mogło spokojnie bytować w leśnych ostępach.
– 28 stycznia w godzinach wieczornych ryś Horaj zawędrował do Józefowa, w Nadleśnictwie Barycz. Dokładnie w tym samym miejscu, cztery godziny wcześniej, przechodziła wilczyca z wilkiem – mówi leśniczy.
Młody, ośmiomiesięczny ryś został sierotą, gdy jego matka zginęła na drodze do polsko-ukraińskiego przejścia w Hrebennem. Jak informowaliśmy, Horaj skierował się na zachód, przechodząc przez Lasy Janowskie, pokonał Wisłę w styczniu, przepływając ok. 100 metrów, by dotrzeć do Lasów Przysuskich.
Po upolowaniu tam prawdopodobnie sarny lub jelenia, dotarł przez teren leśnictwa Korytków, Kacprów do Józefowa, gdzie uchwyciła go fotopułapka, po czym przekroczył drogę numer 749 Końskie-Przysucha i skierował się w kierunku Stąporkowa.
Ryś jest w Polsce gatunkiem chronionym od 1995 roku. Liczebność jest szacowana na 220 osobników. To trzeci drapieżnik w hierarchii po niedźwiedziu i wilku. Poluje głównie na sarny, młode jelenie, zające, jenoty i ptactwo gniazdujące na ziemi.
Rysie mają 50-75 cm wysokości i ważą od 15 do 35 kg, uszy zaokrąglone zakończone pędzelkami czarnych włosów. Żyją do 20 lat.