Andreas Wolff został najpopularniejszym sportowcem województwa świętokrzyskiego w 2020 roku. Podium uzupełnili: Katarzyna Furmanek i Maciej Giemza. Drużyną roku została Łomża Vive Kielce, a trenerem Talant Dujszebajew.
69. Plebiscyt Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2020 organizowany był przez Echo Dnia, Radio Kielce i TVP3 Kielce. Kibice i kapituła wybrali dziesięciu najpopularniejszych sportowców i trzech trenerów. Przyznane zostały również tytuły komplementarne: Drużyna Roku, Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu, Ambasador Regionu, Sportowiec Niepełnosprawny Roku oraz Nadzieja Świętokrzyskiego Sportu. Tym ostatnim tytułem wyróżniona został trójka utalentowanych, perspektywicznych zawodników w wieku do 18 lat.
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie odbyła się w tym roku tradycyjna gala finałowa. Wszyscy laureaci otrzymali jednak statuetki i dyplomy. Wręczali je wiceminister sportu Anna Krupka, prezes Radia Kielce Janusz Knap, redaktor naczelny Echa Dnia Stanisław Wróbel i dyrektor TVP3 Kielce Przemysław Prydygier.
NAJPOPULARNIEJSI SPORTOWCY WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W 2020 ROKU
1. Andreas Wolff (Łomża Vive Kielce)
W Kielcach w końcu może pokazać i pokazuje na co go stać. Na początku potrzebował trochę czasu, żeby wkomponować się w zespół, ale kiedy już to zrobił został jego liderem. Jego bramkarskie parady często odbierają ochotę do gry zawodnikom drużyn przeciwnych. Bardzo ambitny o czym świadczy to, że w stosunkowo krótkim czasie nauczył się języka polskiego.
2. Katarzyna Furmanek (KKL Kielce)
Dla 25-letniej młociarki rok 2020 był zdecydowanie najlepszy w karierze. W czerwcu, podczas mityngu „Królowa Sportu wraca na Stadion Śląski”, po raz pierwszy rzuciła ponad 70 metrów i od tego momentu taką odległość uzyskiwała jak na zawołanie. W połowie sierpnia ustanowiła swój rekord życiowy – 73,61 m, co jest piątym wynikiem w historii polskiej lekkiej atletyki. Zwieńczeniem sezonu było pierwsze seniorskie mistrzostwo Polski wywalczone w Bydgoszczy. Dzięki bardzo dobrym występom w 2020 roku może realnie myśleć o walce o Igrzyska Olimpijskie w Tokio.
3. Maciej Giemza (ORLEN Team/KTM Novi Korona Kielce)
W Rajdzie Dakar w 2020 roku wywalczył najlepsze miejsce w karierze. Był 17 wśród motocyklistów. Po restarcie sezonu przerwanego z powodu pandemii SARS-CoV-2 wygrał cztery imprezy Baja Szczecinek, Lithuania, Poland i Rajd Grecji. Mieszkający w Piekoszowie zawodnik wywalczył Puchar Świata Juniorów w rajdach baja. Rok 2021 rozpoczął od szybkiej jazdy, ale i wypadku w Rajdzie Dakar.
4. Alex Dujszebajew (Łomża Vive Kielce)
Bez niego nie byłoby sukcesów Łomży Vive Kielce. Wzorowo realizuje taktykę nakreśloną przez trenera i ojca zarazem – Talanta. W trudnych chwilach bierze na siebie ciężar zdobywania goli i poprowadzenia zespołu do zwycięstwa. Prywatnie uśmiechnięty, cieszący się życiem młody tata.
5. Iwo Kaczmarski (Korona Kielce)
Jeden z najbardziej utalentowanych piłkarzy Korony. W 2020 roku stał się najmłodszym strzelcem gola w ekstraklasie w XXI wieku. Wychowanek kieleckiego klubu pokonując Dawida Arndta z ŁKS Łódź miał 16 lat i 93 dni. Młodszy od Iwa Kaczmarskiego w powojennej historii był jedynie Włodzimierz Lubański. Zawodnik Górnika Zabrze miał 16 lat i 52 dni, gdy strzelił pierwszego w karierze gola w najwyższej klasie rozgrywkowej. W styczniu odszedł do ekstraklasowego Rakowa Częstochowa.
6. Karolina Młodawska (KKL Kielce)
W 2020 roku 25-latka z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego wywalczyła trzy medale mistrzostw Polski. Najpierw w Toruniu zdobyła złoto w skoku w dal w hali, aby podczas krajowych mistrzostw w Bydgoszczy wywalczyć złoto w trójskoku i brąz w skoku w dal na stadionie otwartym. W 2020 roku po raz pierwszy została powołana do reprezentacji Polski seniorek i z bardzo dobrej strony zaprezentowała się w prestiżowym mitingu w szwedzkiej Sollentunie.
7. Daniel Adamiec (RUSHH Kielce)
Zmienił wagę, przeskoczył do półciężkiej i powrócił na szczyt, zdobywając tytuł mistrza Polski. Etatowy reprezentant kraju i członek ekipy Suzuki Top Team, w której trenują najlepsi polscy zawodnicy i zawodniczki. W czerwcu powalczy o olimpijski paszport na światowych kwalifikacjach w Paryżu. W 2020 roku do swoich zdobyczy dołożył jeszcze jeden tytuł… magistra.
8. Sandra Drabik (Sportowy Klub Soma Gym Kick Boxing Kielce)
Mistrzyni Polski w kategorii do 51 kg i etatowa reprezentantka kraju. Jedno zwycięstwo dzieli ją do wywalczenia paszportu na IO w Tokio. Zeszłoroczne kwalifikacje zostały przerwane, ale „co się odwlecze to nie uciecze”. Jesteśmy przekonani, że w kwietniu razem będziemy się cieszyć z kolejnej świętokrzyskiej olimpijski.
9. Marek Kozioł (Korona Kielce)
Pewny punkt Korony w poprzednim sezonie w PKO Ekstraklasie i w obecnych rozrywkach. Został w pierwszoligowym zespole, mimo że były nim zainteresowane inne kluby. Jeden z lepszych bramkarzy w pierwszej lidze. W zeszłym roku po raz drugi został szczęśliwym tatą -w listopadzie na świat przyszedł syn Kamil.
10. Dominik Bujak (Salos Cortile Kielce)
Dominik Bujak z kieleckiego Slaosu Cortile bardzo dobrze rozpoczął miniony sezon. Podczas mocno obsadzonego mitingu pływackiego w Budapeszcie wywalczył srebrny medal na dystansie 200 m stylem zmiennym oraz znalazł się tuż za podium na 400 m zmiennym. Stawał również na podium w zawodach Grand Prix Polski w Poznaniu i Łodzi. Zwieńczeniem trudnego roku było wywalczenie podczas mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w Olsztynie pięciu medali. Dominik jest objęty szkoleniem kadry narodowej przygotowującej się do walki o kwalifikacje olimpijskie.
NAJPOPULARNIEJSI TRENERZY WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W 2020 ROKU
1. Talant Dujszebajew (Łomża Vive Kielce)
Jest „ojcem” całej drużyny i każdego szczypiornisty z osobna. Mistrz motywacji. Zawsze z pomysłami na rozwiązywanie trudnych zadań stojących przed zespołem. Na trenerskiej ławce choleryk, ale poza nią „spoko gość”.
2. Grzegorz Furmanek (KKL Kielce)
Mało kto potrafi wyszkolić mistrzów tak jak on. W 2020 roku podopieczne Grzegorza Furmanka zdobyły trzy mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych. Począwszy od Katarzyny Furmanek po Wiktorię Wijas i Zuzannę Pałygę. Jak mówią jego zawodniczki, poskromić taki „babiniec” umie tylko on. Jest bardzo surowy na treningu, ale jak trzeba rozbawi do łez.
3. Ireneusz Czapka (RUSHH Kielce)
Z kieleckim klubem związany jest od początku jego powstania, czyli już kilkanaście lat. Miał udział praktycznie we wszystkich sukcesach pięściarzy KKB RUSHH. Tytan pracy i niesamowicie skromny człowiek.
Drużyna Roku: Łomża Vive Kielce
Mimo trudnego – nie tylko z powodu pandemii – 2020 roku piłkarze ręczni Łomży Vive Kielce znów zostali mistrzami Polski. Koronawirus przerwał ich walkę o Final Four Ligi Mistrzów. Jesienią byli po prostu „the best”. Rok zakończyli na pozycji lidera grupy A.
Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu: Mirosława Sarna (KKL Kielce)
Była znakomita lekkoatletka, mistrzyni Europy w skoku w dal z Aten z 1969 roku. W tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku zajęła piąte miejsce. Przez większą część kariery była związana z klubem Budowlani Kielce. Obecnie zajmuje się pracą szkoleniową. Jest trenerem w KKL Kielce.
Ambasador Regionu: Dagmara Dominiczak (LKS Sandomierz)
Utytułowana zawodniczka LKS Sandomierz. W 2020 roku trzeci raz z rzędu zdobyła tytuł mistrzyni świata w wellness fitness. Po to trofeum sięgnęła w Santa Susanna w Hiszpanii. Jest gwiazdą fitness w Europie, wspaniałą ambasadorka regionu świętokrzyskiego. W sporcie amatorskim odniosła już wszystkie możliwe sukcesy.
Niepełnosprawny Sportowiec Roku: Andrzej Wójcik (klub sprawniejsi.pl Włoszczowa/ Start Kielce, boccia)
Zeszły rok był z pewnością udany dla 35-letniego zawodnika. Zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowych Zawodach w Poznaniu, zdobył srebrny i brązowy medal na mistrzostwach Polski. Wygrywał też różne zawody organizowane w Kielcach.
NADZIEJE ŚWIĘTOKRZYSKIEGO SPORTU:
Zuzanna Pałyga (KKL Kielce, rzut młotem)
16-letnia podopieczna Grzegorza Furmanka idzie w ślady swoich starszych koleżanek. Podczas Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego została mistrzynią Polski młodziczek. Na imprezie rozegranej w Słupsku rzuciła 51,01 m i drugą zawodniczkę wyprzedziła o blisko 3 m. Należy również dodać, że Zuzia zaczęła trenować w 2019 roku.
Cezary Surgiel (Łomża Vive Kielce, piłka ręczna)
Prawdziwa nadzieja kieleckiego klubu. Na parkiecie, kiedy gra przeciwko mocnym rywalom, jeszcze nieco speszony, ale z każdym występem nabiera pewności siebie. Czeka go dużo pracy, żeby dorównać starszym kolegom, ale na pewno jest w stanie to zrobić. Trzymamy kciuki, żeby omijały go kontuzje. Z całą resztą – z pomocą trenera i kolegów z drużyny – na pewno sobie poradzi.
Dominika Pawełczyk (UKS Miłek Wiślica, bilard)
Na bilardowych mistrzostwach Polski w Łodzi 16-letnia bilardzistka UKS Miłek Wiślica wywalczyła dwa złote medale zostając najlepszą zawodniczką w swojej grupie wiekowej. Na rozegranych w Kielcach mistrzostwach Polski seniorów okazała się największym odkryciem imprezy zdobywając medal srebrny i brązowy.