Okazały smok na przedramieniu, szczerzący się tygrys na łopatce lub cytaty po chińsku, czy hebrajsku – takie ozdoby na skórze mają Polacy.
Dziś w Aktualnościach Dnia porozmawiamy o tatuażach. Tatuaż to decyzja na całe życie. Wymaga przemyślenia kilku rzeczy – wzoru, miejsca, jak i wyboru tatuażysty i… czy w ogóle.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
TATUAŻ ZDOBI CZY SZPECI?
- SZPECI (67%)
- ZDOBI (27%)
- NIE MAM ZDANIA (6%)
*****
Dziś jest piątek, 19 lutego, 50. dzień roku.
Do końca roku zostało 316 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:42
Zachód słońca w Kielcach: 17:01
Dzień trwa 10 godz. 19 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 2 godziny i 23 minut.
Imieniny obchodzą: Konrada, Marceli oraz Alwar, Arnold, Barbacy, Beat, Biecsława, Bonifacy, Czcisław, Gawin, Henryk, Jerzy, Józef, Julian, Konrad, Leoncjusz, Łucja, Manswet, Publiusz, Tuliusz, Walery
*****
Przysłowie na dziś:
„W świętego Konrada, zima nie rada”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Nauki Polskiej
*****
PIĄTEK, 19 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1840 r. – w Paryżu zmarł Jan Olbrych Szaniecki. Jako właściciel Pińczowa uwłaszczył jego obywateli i zafundował tam szkołę, bibliotekę, pocztę oraz przychodnię lekarską. Był także deputowanym do Sejmu Królestwa Polskiego, jak również ministrem sprawiedliwości w powstańczym Rządzie Narodowym
1863 r. – MORAWICA i RADKÓW: po całodziennym marszu powstańcy pod dowództwem naczelnika Mariana Langiewicza zajęli Morawicę. Z kolei powstańcy dowodzeni przez Antoniego Jeziorańskiego opanowali Radków.
1864 r. – LASY DALESZYCKIE: oddział powstańczy pod dowództwem rotmistrza Uragana atakował kolumną Rosjan idącą z Daleszyc na Cisów.
1919 r. – PIŃCZÓW: na mocy rozkazu dowództwa WP nr 77 z 19 lutego 1919 został utworzony 11 Pułk Ułanów. Zadanie sformowania i dowodzenia nim powierzono Mariuszowi Zaruskiemu. W skład 11 Pułku wszedł m.in. dywizjon kawalerii dowodzony przez rotmistrza Antoniego Jabłońskiego „Zdzisława”, który pierwszym rozkazem nowo utworzonego 11 Pułku z 16 marca 1919 objął funkcję zastępcy dowódcy.
1947 r. – KIELCE: UB zamordowało porucznika Jerzego Jaskulskiego „Zagończyk”, który był przywódcą oddziałów podziemia antykomunistycznego działający na terenie kieleckiego i radomskiego. Aresztowano go w lipcu 1946 r. w wyniku zdrady jednego z żołnierzy.
PIĄTEK, 19 LUTEGO: W POLSCE
1807 r. – IV koalicja antyfrancuska: około 1200 powstańców z Wielkopolski i Mazowsza oraz 500 żołnierzy regularnej armii pod wodzą gen. Michała Sokolnickiego zaatakowało w nocy z 18 na 19 lutego Słupsk, w celu zdławienia organizowanej tam pruskiej partyzantki. W walkach w mieście zginęło około 200 Polaków i 50 Prusaków.
1846 r. – zbuntowani i przekupieni przez władze austriackie chłopi pod wodzą Jakuba Szeli, dokonali na terenie Galicji (głównie w okolicach Tarnowa) brutalnej rzezi szlachty polskiej i duchowieństwa (tzw. rabacja galicyjska).
1920 r. – plebiscyt na Górnym Śląsku: w Bytomiu powołano Polski Komitet Plebiscytowy z Wojciechem Korfantym na czele.
1921 r. – podczas wizyty we Francji Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał umowę polityczną wraz z tajną konwencją wojskową, zobowiązującą oba kraje do współdziałania na wypadek napaści ze strony Niemiec.
1943 r. – Jan Stanisław Jankowski został Delegatem Rządu na Kraj, zastępując aresztowanego przez Niemców Jana Piekałkiewicza.
1987 r. – USA zniosły sankcje gospodarcze wobec PRL, nałożone po wprowadzeniu stanu wojennego.
PIĄTEK, 19 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:00 – wideokonferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera dotycząca podpisania umowy na wykonanie rozszerzonego studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego obwodnicy Milicza.
10:00 – briefing prasowy nt. pomocy państwa w ramach tarcz antykryzysowych, z udziałem: minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk oraz Gertrudy Uścińskiej – prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
11:00 – wirtualna konferencja prasowa z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, podczas której nastąpi ogłoszenie nowej inwestycji w Polsce.
12:30 – briefing „Wsparcie przedsiębiorców z rządowej Tarczy Antykryzysowej”, z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy.