W Wielkim Poście zgodnie z tradycją w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie wystawiane będzie Misterium Męki Pańskiej. Historia wielkopostnych widowisk pasyjnych ma 47 lat. Pomysłodawcą i pierwszym reżyserem był założyciel sanktuarium ks. Czesław Wala.
Misterium Męki Pańskiej to dwugodzinny spektakl, który opowiada historię od Ostatniej Wieczerzy po Zmartwychwstanie.
Przez lata kolejne pokolenia aktorów starają się wzbogacić program. Tak jest na przykład w ostatniej scenie, kiedy do Zmartwychwstałego Chrystusa przychodzi święty Jan Paweł II. Taki motyw zaproponował Miłosz Bidziński, który jest reprezentantem trzeciego pokolenia aktorów grających w Kałkowie. W pierwszych widowiskach grał jego dziadek, a ojciec Maciej Bidziński nadal wciela się w rolę Kajfasza.
– Dla nas, ludzi wychowanych u boku księdza Wali udział w spektaklu to honor, ale i zobowiązanie. Aktorem nie przestaje się być, chociaż los może nas rzucić daleko od Kałkowa. Są wśród nas koledzy, którzy na kilka lat zaprzestali czynnego udziału w widowiskach, ale znów wracają na scenę. Tworzymy rodzinę aktorską. Role w Misterium bywają przekazywane z ojca na syna – dodaje.
Spektakle wystawiane są w sali widowiskowej Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. Najdłużej grający aktorzy są na scenie od początku działalności grupy, czyli od ponad 45 lat.
W tym roku ze względu na ograniczenia, na spektakle trzeba rezerwować miejsca pod numerem telefonu 510 111 040, 41 272 18 88. Pierwszy spektakl odbędzie się w sobotę 27 lutego o godz. 15:30.