Dokładnie 750 lat temu Bolesław Wstydliwy nadał Jędrzejowowi prawa miejskie. Potwierdzeniem tego faktu jest dokument, podpisany przez księcia, przechowywany w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.
Od 16 lutego 1271 w Jędrzejowie można było organizować jarmarki, a jego właściciele czyli cystersi dostali prawo pobierania myta na rzece Brzeźnica czyli w okolicy dzisiejszego mostu na ulicy Kieleckiej. Cystersi mieli też prawo pobierać określone podatki.
– Jędrzejów był miastem prywatnym, należącym do opactwa, które przez wieki było z nim związane – zwraca uwagę burmistrz Marcin Piszczek.
– Ze względu na klasztor, Jędrzejów w średniowieczu był ważnym ośrodkiem politycznym, gospodarczym i religijnym. To dzięki cystersom powstało miasto – podkreśla burmistrz.
Ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru cystersów w Jędrzejowie mówi, że historia zakonników stanowi punkt wyjścia dla lokacji miasta. W klasztorze obecnie nie ma żadnych świadectw materialnych, które dokumentowałyby historię Jędrzejowa. Wszystkie dokumenty, które mogłyby być świadkami tych wydarzeń, prawdopodobnie spłonęły w pożarze w 1800 roku, kiedy ogień strawił bibliotekę i archiwum klasztorne.
Dziś rocznicę nadania praw miejskich świętowali wychowankowie i pracownicy Przedszkola nr 1 w Jędrzejowie.
– W niebo wypuścili białe balony z herbem miasta i obejrzeli wystawę pocztówek prezentujących historię miasta – mówi dyrektor placówki Dorota Olszewska.
– Dzieci robiły m.in. herb Jędrzejowa i odbyły wirtualną podróż po mieście. Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o ważnym dniu – dodała dyrektor.
W niedzielę 21 lutego, koncertem pod tytułem „Artyści z miastem, artyści miastu” rozpocznie się cykl imprez jubileuszowych. Koncert będzie transmitowany on-line za pośrednictwem kanału Centrum Kultury w Jędrzejowie w serwisie Youtube.