Wsiadł do autobusu, ale nie skasował biletu. Nie miał drobnych ani karty? Sądził, że mu się upiecze? Zwyczajnie się zagapił? Pracownikom firm, które kontrolują, czy pasażerowie płacą za przejazdy komunikacją miejską takie wymówki są dobrze znane.
Według Big InfoMonitor w Polsce na gapę środkami komunikacji jeździ ponad 141,3 tys. osób. Ich dług sięga 192 mln zł. Średnia zaległość na osobę to 1356 zł.
Jazda bez biletu to oszustwo czy niewinny wybryk? O tym dziś w Aktualnościach Dnia do godziny 9.00.
Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
JAZDA BEZ BILETU TO:
- OSZUSTWO (79%)
- NIEWINNY WYBRYK (21%)
*****
Dziś jest wtorek, 16 lutego, 47. dzień roku.
Do końca roku zostało 318 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:48
Zachód słońca w Kielcach: 16:56
Dzień trwa 10 godz. 08 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 2 godziny i 12 minut.
Imieniny obchodzą: Daniel, Danuta, Samuel oraz Bernard, Czcisław, Dominik, Eliasz, Filipa, Flawian, Gilbert, Izajasz, Jarema, Jeremi, Jeremiasz, Julian, Juliana, Julianna, Józef, Ludan, Marcjan, Maria, Marian, Marut, Maruta, Marutas, Mikołaj, Onezym, Pamela, Pamfil, Piotr, Porfiriusz, Porfiry, Przedsława, Symeon, Szymon, Teobald, Wirydiana
*****
Przysłowie na dziś:
„Jakie zapusty, taka Wielkanoc”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek
*****
WTOREK, 16 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1271 r. – JĘDRZEJÓW: książę Bolesław V Wstydliwy nadał prawa miejskie na prawie magdeburskim. Miasto liczyło wtedy ponad trzy tysiące mieszkańców.
1665 r. – w Sokołówce na Ukrainie zmarł hetman polny koronny Stefan Czarniecki, który wywodzi się z Czarncy koło Włoszczowy.
1816 r. – KIELCE: w tym dniu zdecydowano o utworzeniu w Kielcach Szkoły Akademiczno-Górniczej, która powstała z inicjatywy księdza Stanisława Staszica. Była to pierwsza polska wyższa uczelnia techniczna.
1833 r. – BODZENTYN: urodził się Józef Szermentowski. W swoich obrazach ukazywał m.in. Kielecczyznę. Mimo że wyjechał do Francji, przysyłał do Polski swoje obrazy na prestiżowe ekspozycje i wracał do ojczyzny, poszukując inspiracji.
1916 r. – STARACHOWICE: zorganizowana przez Jerzego Szydłowskiego odprawa harcerzy z terenu Starachowic skutkuje zawiązaniem się pierwszej w tym mieście drużyny im. ks. St. Brzóski
1940 r. – BÓR k/Skarżyska-Kamiennej: Niemcy zakończyli masowe egzekucje, na skutek których zginęło przez rozstrzelanie 360 Polaków, przeważnie związanych z konspiracyjną organizacją „Orzeł Biały”.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: w nocy z 16 na 17 lutego na placówkę zrzutową „Sum” w Obwodzie Włoszczowa miał zostać dokonany zrzut. Z powodu błędu pilota został on wykonany 14 kilometrów od Końskich. Zrzucono jedynie czterech skoczków. Byli to: kpt. Marian Mostowiec „Lis”, por. Stanisław Olszewski „Bar”, ppor. Leszek Ratajski „Żal” i kurier polityczny ppor. Tadeusz Samotus „Lis 2”.
2014 r. – KIELCE: zmarł ks. infułat Józef Wójcik (ur. 2 listopada 1934 r.), działacz i kapelan opozycji niepodległościowej, wielokrotnie więziony przez komunistów, wsławiony brawurową akcją uwolnienia w 1972 r. kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, przetrzymywanego decyzją władz komunistycznych przez sześć lat za murami klasztoru jasnogórskiego, brygadier Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
WTOREK, 16 LUTEGO: W POLSCE
1704 r. – została zawiązana konfederacja warszawska skierowana przeciwko królowi Augustowi II Mocnemu.
1770 r. – porażka konfederatów barskich w bitwie z Rosjanami pod Błoniem.
1919 r. – zwycięskie zakończenie walk polsko-niemieckich w Powstaniu Wielkopolskim. Przyłączenie Wielkopolski do Rzeczypospolitej.
1922 r. – przyłączenie części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej.
WTOREK, 16 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – weźmie dziś udział w gali finałowej V edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Gala odbędzie się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Podczas uroczystości prezydent wręczy statuetki i dyplomy w czterech kategoriach: Instytucja – organizacja, Dzieło, przedsięwzięcie – projekt, Człowiek – lider oraz Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego.
Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” została ustanowiona w 2016 r. w celu promowania postaw obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, uhonorowania szczególnie zaangażowanych osób, organizacji pozarządowych i wartościowych przedsięwzięć społecznych budujących wspólnotę obywatelską.
Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział, że nagroda jest z jednej strony wyróżnieniem i uhonorowaniem osób i instytucji współtworzących społeczeństwo obywatelskie, a z drugiej strony – ma na celu pokazanie tych osób i instytucji jako przykładu do naśladowania.
Kolarski zaznaczył, że wtorkowa gala odbędzie się w Radomiu, po pierwsze dlatego, że wśród nominowanych jest kilka przedsięwzięć związanych z tym miastem i ziemią radomską. Po drugie, mówił prezydencki minister, nagroda „Dla Dobra Wspólnego” ma honorować te inicjatywy obywatelskie, które są związane z lokalną społecznością, są inicjatywami o niedużym zasięgu, nie są znane z mediów.
# # #
Dziś przed południem zbierze się rząd, który zajmie się m.in. projektem ratyfikacji decyzji dot. unijnego funduszu odbudowy. Chodzi ratyfikacje decyzji Rady z 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-27 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, funduszu odbudowy. Fundusz ten to reakcja na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa. Wielkość funduszu – 750 mld euro, została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji przywódców państw członkowskich, z czego 390 mld euro to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki.
Ministrowie zajmą się również projektem zmian ustawy o efektywności energetycznej. Według resortu klimatu i środowiska celem propozycji jest dostosowanie do prawa UE obowiązujących przepisów w zakresie efektywności energetycznej. Projekt zakłada, że umowy o poprawę efektywności energetycznej (EPC) zawierane przez podmioty publiczne nie powodują zwiększenia długu publicznego. Ma to skłonić instytucje do szerszego korzystania z tego typu usług.
Kolejnym punktem, którym ma się zająć rząd, jest projekt uchwały ws. ustanowienia wieloletniego „Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 – 2024”. Program ma przewidywać takie działania jak poprawa warunków niechronionych uczestników ruchu. W szczególności to poprawa warunków widoczności na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów, w tym ich oświetlenie.
Rząd zajmie się też projektem uchwały w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Realizacja działań zawartych w strategii ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, w taki sposób, aby mogły funkcjonować w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami.
Ministrowie mają również omówić projekt nowelizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Propozycja zakłada m.in. przeniesienie możliwości wyświetlania elektronicznych Kart Dużej Rodziny do publicznej aplikacji mobilnej – mObywatel.
Rząd zajmie się ponadto projektem noweli ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Fundusz ten ma zabezpieczać pieniądze wpłacone na budowane mieszkania.
Ministrowie mają się też zająć projektem noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Celem nowych przepisów jest wzmocnienia udziału społeczeństwa w procesie wydawania zezwoleń dla inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Rząd zajmie się również przedłożonym przez MSWiA projektem nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Projektowana regulacja ma dostosować przepisy krajowe do rozporządzenia PE, które zobowiązuje państwa członkowskie m.in. do wprowadzenia do dowodów odcisków palców.