Sześć wystaw czasowych, w tym jedna kosmiczna, ponad 50 tematycznych spotkań w muzeum oraz prezentacja kultury rosyjskiej i łemkowskiej. Nie zabraknie także cieszących się dużą popularnością spacerów historycznych. Muzeum Historii Kielc z optymizmem patrzy w rok 2021 i prezentuje swoje plany.
Jeszcze do końca lutego zwiedzający będą mogli oglądać twórczość Czesława Łagowskiego. Po niej pokazana zostanie wystawa z darami i depozytami, które udało się zgromadzić w muzeum w latach 2018-2020.
Jak podkreśla Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc, razem z nią, w ramach cyklu „Sala dla kolekcjonera” zaprezentowane zostaną meteoryty ze zbiorów Krzysztofa Sochy.
– Przy okazji pokażemy jeden z ciekawszych, pierwszych druków kieleckich, mianowicie doktorat poświęcony meteorytom autorstwa Franciszka Makólskiego – nauczyciela szkoły wojewódzkiej. Co ciekawe, jest to jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy doktorat poświęcony temu zagadnieniu na świecie – podkreśla.
W czerwcu otwarta zostanie ekspozycja poświęcona twórczości Jadwigi Trzcińskiej, a we wrześniu zwiedzający zobaczą zabytki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w fotografii Michała Sieradzana.
– Chcielibyśmy przy tym powiedzieć więcej na temat problemu ochrony zabytków Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, głównie dlatego, że są one traktowane w sposób dla nich niekorzystny, mówiąc wprost – niszczeją, giną bezpowrotnie – mówi Grzegorz Maciągowski.
Rok zamknie wystawa poświęcona jubileuszowi bazyliki katedralnej w Kielcach. Jak zapowiada kurator tej wystawy, Krzysztof Myśliński, powstanie ona we współpracy z Muzeum Diecezjalnym.
– Zrobimy jedną wystawę na dwa muzea, która z naszej strony będzie opowieścią tyleż o historii kolegiaty, co historii miasta. Pokażemy wzajemne związki Wzgórza i miasta, bo to były dwa odrębne organizmy – wyjaśnia.
Wystawom czasowym będą towarzyszyły programy edukacyjne. Jak mówi dyrektor Grzegorz Maciągowski, będzie więcej okazji do spotkań z historią.
– Oprócz wystaw czasowych mamy dla państwa bardzo interesujący blok wydarzeń. Będzie ich ponad 50. Będziemy je realizować w sześciu cyklach. Będą to spotkania z kuratorami, interesującymi ludźmi, pracownikami muzeum, którzy będą mówić o historii Kielc w sposób przystępny ciekawy, a czasami naukowy – wymienia.
Uporządkowane zostały wydarzenia. Na przykład w drugą środę miesiąca, w cyklu „Sekrety Kielc”, będzie można posłuchać o zapomnianych miejscach i ludziach oraz starych budynkach. Trzecia środa miesiąca to „Środa w muzeum”. Wtedy zaprezentowane zostaną wyniki poszukiwań historyków na temat dziejów miasta i kielczan. O tej bardziej zamierzchłej historii, sięgającej do początków Kielc, będzie można się dowiedzieć w ramach serii „Kieleckie Cirriculum Vitae”.
Nie zabraknie także cieszących się dużą popularnością spacerów historycznych po Kielcach. Pierwszy wyruszy w niedzielę, 21 lutego, o godzinie 11.00, a tematem będzie „Zimowy park – od Sienkiewicza do Kadzielni”.
Jak mówi dyrektor Muzeum Historii Kielc, mniejszościom zamieszkującym Kielce będą poświęcone dwie imprezy.
– W listopadzie planujemy miesiąc kultury rosyjskiej w listopadzie, a w sierpniu tydzień kultury łemkowskiej, w nowym cyklu „Swoi nieznani”. W tym cyklu chcemy prezentować mniejszości etniczne, zamieszkujące tereny Polski robić to w sposób ciekawy i interesujący – zapowiada.
Na maj zaplanowano trzecią edycję „Dni Książki Historycznej”, a pod koniec roku cztery konferencje, między innymi o 100-leciu Województwa Kieleckiego oraz „Katedralne biografie”.