Wsparcie przedsiębiorczości oraz inwestycje w środowisko to główne cele wydatkowania pieniędzy unijnych w nowej perspektywie unijnej. Dziś na ten temat dyskutowali członkowie komitetu monitorującego powstanie programów operacyjnych w regionie.
Jak mówi Jacek Sułek dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w urzędzie marszałkowskim, w nowej perspektywie jednymi z głównych zadań będą inwestycje w przedsiębiorczość i rozwój, a także ochronę środowiska.
– Priorytetem będą inwestycje przyczyniające się do wzrostu PKB regionu. To między innymi fundusze pożyczkowe dla przedsiębiorców, przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych czy realizacja dużych projektów badawczo rozwojowych – mówi.
– Drugim priorytetem jest środowisko, w tym zakresie potrzebujemy wielu inwestycji, między innymi dotyczących wymiany piecy w ramach „czystego powietrza” budowy sieci kanalizacyjnych, wodociągowych czy odnawialnych źródłach energii – dodaje.
Przedsięwzięciami o znaczeniu strategicznym dla regionu są m.in. budowa kampusu laboratoryjnego GUM oraz Centrum Badań Molekularnych przy ŚCO. Wartość obydwu projektów oszacowano na około 30 mln euro. Wstępnie z Regionalnego Programu Operacyjnego na rozwój przedsiębiorczości przewidziano 197 mln euro z kolei na inwestycje związane z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii 237 mln euro. Natomiast na inwestycje drogowe i transport zaplanowano wstępnie 148 mln euro.
Jak informuje marszałek Andrzej Bętkowski w nowej, siedmioletniej perspektywie finansowej do naszego regionu trafi ponad 1 mld euro. Ta kwota może być jeszcze wyższa, jednak jest to zależne od przebiegu konsultacji z ministerstwem funduszy i polityki regionalnej.
– Chcemy ten algorytm przyznający nam 1,106 mld euro powiększyć o środki z rezerwy. W tej sprawie na środę mamy zaplanowane kolejne spotkanie z minister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Cieszymy się także, że ponownie będziemy mogli skorzystać z programu Polski Wschodniej, w którym do podziału jest 2,5 mld euro. W sumie liczymy, że dla regionu uda się pozyskać większą kwotę niż w poprzedniej perspektywie UE – dodaje.
Ponadto dla władz województwa, w nowej perspektywie finansowej, priorytetami będą także projekty mające na celu zatrzymanie ludzi młodych, a także aktywizowanie starzejącego się społeczeństwa. Jak mówi wicemarszałek Renata Janik, województwo świętokrzyskie jest najszybciej starzejącym się regionem w Polsce.
– W związku z tym zwłaszcza z Europejskiego Funduszu Społecznego musimy realizować działania zmierzające do przedłużania aktywności i aktywizacji osób starszych. Kolejnym innowacyjnym celem jest innowacyjność gospodarki, obecnie w naszym województwie około 12 procent firm prowadzi innowacyjną działalność – wyjaśnia.
Ponadto jeszcze w tym roku dla województwa świętokrzyskiego trafi około 70 mln zł. To unijna pomoc związana z przeciwdziałaniem pandemii i jej skutkami dla gospodarki.