Ta wystawa miała mieć swój wernisaż rok temu. Pandemia pokrzyżowała plany, które jednak teraz udało się zrealizować. Od poniedziałku w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, dostępna będzie ekspozycja „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”. Pierwszego dnia, 15 lutego, będzie ją można zobaczyć za darmo.
Artur Ptak z Muzeum Dialogu Kultur wyjaśnia, że wystawa pokazuje piękno świątyni.
– Pierwotnie kopuła średniowiecznego kościoła na początku XX wieku z inicjatywy biskupa Józefa Teodorowicza została przebudowana. Pracę powierzył znakomitym artystom, żyjącym wówczas na ziemiach polskich: Józefowi Mehofferowi i Franciszkowi Mączyńskiemu – mówi.
Józef Mehoffer opracował projekt wnętrz i przygotował monumentalną mozaikę w kopule, natomiast wybitny krakowski architekt Franciszek Mączyński nadał architekturze budynku tradycyjny ormiański charakter.
W latach 20. ich prace kontynuował Jan Henryk Rosen, który stworzył tam zespół unikalnych malowideł ściennych, jednych z najciekawszych w dziejach polskiego malarstwa tego okresu.
Po 1945 roku katedrę zamieniono na magazyn, a prace młodopolskich artystów i malowidła Rosena skazano na zapomnienie. W 2008 roku w czynnej od niedawna katedrze podjęto prace przy konserwacji wnętrz. Przez jedenaście lat czuwał nad nimi zespół Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa. Wystawa ma na celu przypomnieć o wyjątkowym dziele sztuki oraz pokazać, jak dzięki polskim i ukraińskim konserwatorom odzyskało ono swój dawny blask.
Ekspozycję przygotowało Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Ma formę plansz i przestrzennych rekonstrukcji, które prezentują zarówno architekturę katedry, jak i malowidła ścienne Jana Henryka Rosena zdobiące jej wnętrze. Odwiedzający będą mogli zobaczyć również inne realizacje Rosena z wnętrz kościołów na całym świecie, a także prace wykonane do katedry ormiańskiej przez innych artystów, m.in. Franciszka Mączyńskiego i Józefa Mehoffera.
Wystawę wzbogacają informacje wyjaśniające kontekst historyczny i kulturowy, dotyczący lwowskich Ormian i rozwoju wielokulturowego Lwowa.
Uzupełnieniem jest miniatura katedry ormiańskiej we Lwowie. Jak mówi Artur Ptak, to taka kropka nad „i”.
– W tej makiecie ciekawy jest nie tyle jej kształt, niesamowicie szczegółowo oddany, ale to, że dzięki zainstalowaniu lustra u podnóża stołu, na którym ona stoi, można zobaczyć jej wnętrze. Pokazuje jej środek i ogrom prac, jaki wtedy został wykonany podczas przebudowy – podkreśla.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 maja. W poniedziałek (15 lutego) z okazji otwarcia ekspozycji będzie można ją zobaczyć za darmo.