Wystawę prac Joanny Trzcińskiej pod tytułem „Powtórzmy czas początku” można oglądać w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. Olga Grabiwoda, kurator ekspozycji przekonuje, że warto skorzystać z tej możliwości.
– Bardzo mnie cieszy, że kielczanie będą mogli zobaczyć prace Joanny Trzcińskiej, zwłaszcza, że są inspirujące pod względem faktury i poruszają bardzo ciekawe zagadnienia – wyjaśnia.
Joanna Trzcińska przyznaje, że tytuł wystawy był dziełem przypadku.
– Wzięłam do ręki książeczkę, która ma podobny tytuł. We wstępie do niej znalazłam klucz do tego, co pokazałam na wystawie. Doszłam do wniosku, że to będzie dobry tytuł – mówi i dodaje, że znakomicie wpisuje się on w sytuację, w której każdy z nas się znalazł z powodu pandemii.
– Kiedy świat, który był nam dobrze znany, zniknął, kiedy na nowo musimy poszukiwać wartości – podkreśla.
Motywem, który przewija się przez wystawę, jest wizerunek Jezusa na krzyżu. Jak tłumaczy artystka, historia jej zainteresowania pasyjkami trwa wiele lat. Inspiracja pojawiła się niespodziewanie.
– Będąc u pewnego kamieniarza, zobaczyłam tkaninę nabitą na drewnianą chałupę, a na niej umieszczone zostały figurki Jezusa różnej wielkości, często zniszczone. Kamieniarz powiedział, że zbiera je od lat i stara się je odnawiać – mówi.
Motyw krzyża pojawia się także w innych pracach artystki, ale nie brakuje w nich także człowieka. Joanna Trzcińska stara się łączyć sacrum i profanum.
– W moim odczuciu między nimi nie ma granicy, bo te dwie sfery wzajemnie się przenikają, współgrają, łączą w całość w życiu nie tylko człowieka, ale życiu w ogóle – podkreśla.
Wystawę Joanny Trzcińskiej „Powtórzmy czas początku” można oglądać do połowy marca. Galeria „Dom Praczki” jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 11-18, a w soboty i niedziele: 10-17.
Joanna Trzcińska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Skończyła wydział grafiki i malarstwa. W 1994 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Hungera i pracowni rysunku prof. Leszka Rózgi. Od ukończenia studiów zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i obiektem graficznym. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Od grudnia 2018 roku prowadzi pracownię rysunku.