Świętokrzyscy strażacy apelują do dzieci, rodziców i wędkarzy o rozwagę. Chodzi o niebezpieczeństwo załamania się lodu na zbiornikach wodnych.
– Należy zachować szczególną ostrożność – ostrzega Marcin Nyga, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
– Grubość pokrywy lodowej jest w tej chwili dość znaczna, dochodzi nawet do 15 cm, ale jest to wartość niejednorodna. W zależności od stawu, jeziora, zalewu, czy też rzeki, te wartości mogą wahać się. Nie wszędzie ta grubość umożliwia bezpieczne wejście, stąd nasz apel – mówi Marcin Nyga.
Jak dodał, rodzice powinni być szczególnie wyczuleni, gdzie bawią się ich dzieci.
– Wiem, że są spragnione zimy, bo przez ostatnie lata takiego śniegu i lodu nie było. Można teraz korzystać z tej aury zimowej, jednak każde wejście na lód tam, gdzie jest głęboko, to jest igranie z losem – zaznaczył rzecznik.
Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód? Policja radzi, aby w przypadku załamania lodu starać się zachować spokój i próbować wzywać pomoc. Ponadto:
– Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
– Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
– Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
– Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
– Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
– W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.
Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.