W województwie świętokrzyskim znajduje się 25 jaskiń. Wśród nich znane, popularne, ale także jeszcze nie do końca odkryte. Są też wyjątkowe na skalę Polski. A w tym roku powinniśmy szczególnie zwrócić na nie uwagę, bo pod hasłem „Odkrywać, rozumieć, chronić” na całym świecie obchodzony będzie rok Jaskiń i Krasu.
Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Zachwyca bogactwem różnorodnych form krasowych. Udostępniono ją turystom w latach 70-tych ubiegłego wieku. Do dziś cieszy się ogromną popularnością. Co roku odwiedza ją blisko 100 tysięcy turystów.
Jaskinia Raj, podobnie jak system jaskiniowy na Kadzielni, gdzie znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna, powstały w skutek rozpuszczania przez wodę wapnia. W górach świętokrzyskich, krasowych jaskiń dostępnych dla turystów jest kilkanaście.
Region świętokrzyski to także niezwykłe jaskinie gipsowe. Jest ich tu najwięcej w kraju. Wśród nich Skorocicka na Ponidziu, największa tego typu w Polsce.
– Jej długość to 350 metrów, atrakcją tej jaskini jest aktywny przepływ wody: potok skorocicki. Rzadko coś takiego się spotyka – wyjaśnia Andrzej Kasza ze Speleoklubu Kielce.
W regionie są też miejsce wyjątkowe, ale ze względu na ukształtowanie, dostępne tylko dla doświadczonych speleologów. To między innymi Chelosiowa Jama, sąsiadujące z nią jaskinie Jaworznia i Pajęcza, które stanowią najdłuższy, poza Sudetami, system jaskiń w Polsce.
Grotołazi podkreślają, że naszym regionie nadal jest jeszcze wiele nieodkrytych jaskiń. Niespodziankę mogą przynieść prace prowadzone w kieleckim Ogrodzie Botanicznym.
– Odkryliśmy kominy krasowe, które schodzą pionowo w dół, a potem łącza się w podziemny korytarz – mówi Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika kieleckiego Ogrodu Botanicznego.
To zjawisko geologiczne wyeksponowano. Tym samym kielecki ogród stał się ewenementem, w którym poza roślinami można podziwiać skamieniałości sprzed 360 milionów lat.
W tym roku obchodzony jest Międzynarodowy Rok Jaskiń i Krasu. Ustanawiając go speleolodzy z całego świata chcą zwrócić uwagę na konieczność ochrony obszarów krasowych.