Czy te farby, które trzymamy na wszelki wypadek już piętnasty rok, aby na pewno nadają się jeszcze do użycia? Czy kiedykolwiek będzie nam się chciało sklejać ten mop, który się połamał podczas sprzątania trzy lata temu? Czy ten zepsuty telewizor jeszcze nam się przyda?
Jak zagospodarować piwnicę? Co przechowujemy w piwnicach? Jak zrobić i utrzymać porządek w piwnicy? Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
CO MAM W PIWNICY?
- SPIŻARNIĘ NA PRZETWORY (41%)
- BAŁAGAN (30%)
- RZECZY, KTÓRE MOGĄ SIĘ KIEDYŚ PRZYDAĆ (19%)
- MIEJSCE NA WARSZTAT (11%)
*****
Dziś jest piątek, 12 lutego, 43. dzień roku.
Do końca roku zostało 323 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:55
Zachód słońca w Kielcach: 16:49
Dzień trwa 9 godz. 54 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 58 minut.
Imieniny obchodzą: Benedykt, Ludwik, Norma oraz Aleksy, Ammonia, Ammoniusz, Ampelia, Ampeliusz, Antoni, Bartłomiej, Bonfilia, Bonfiliusz, Damian, Datyw, Etelwold, Eulalia, Ewa, Feliks, Gaudenty, Gerard, Grzegorz, Hilarion, Hilariona, Humbelina, Jakub, Jan, Julian, Juwencjusz, Laurenty, Ludan, Maryna, Melecjusz, Mikołaj, Modest, Paweł, Saturnin, Saturnina, Tomasz, Trzebiesława
*****
Przysłowie na dziś:
„Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą
Światowy Dzień Darwina
Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy
Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem
*****
PIĄTEK, 12 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: po bitwie stoczonej u stóp Świętego Krzyża, powstańcy pod dowództwem Mariana Langiewicza opuścili zabudowania klasztorne gdzie obozowali, a Rosjanie wrócili do garnizonu w Kielcach. Powstańcy pozorując zamiar zaatakowania Kielc, udali się do Bielin.
1940 r. – SKARŻYSKO-KAMIENNA: od 12 do 16 lutego w Skarżysku (Bór) rozstrzelano 360 członków organizacji „Orzeł Biały”, wśród których byli także harcerze.
PIĄTEK, 12 LUTEGO: W POLSCE
1564 r. – król Zygmunt II August przeniósł na królów Polski dziedziczne prawo do władania Wielkim Księstwem Litewskim.
1784 r. – w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego nadworny chemik i mineralog królewski Stanisław Okraszewski dokonał w Warszawie udanej próby wypuszczenia w powietrze balonu wypełnionego wodorem.
1799 r. – w kościele Przemienienia Pańskiego w Nowogródku został ochrzczony Adam Mickiewicz.
1918 r. – w proteście przeciwko niekorzystnym dla Polski postanowieniom traktatu pokojowego państw centralnych z Ukrainą do dymisji podał się rząd Jana Kucharzewskiego.
1942 r. – żołnierz Grup Szturmowych Szarych Szeregów Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek” zerwał z pomnika Mikołaja Kopernika na warszawskim Krakowskim Przedmieściu płytę, na której niemieckie władze okupacyjne podawały, że Kopernik był narodowości niemieckiej. Wydarzenie to zostało uwiecznione w książce Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec, wydanej po raz pierwszy podczas okupacji.
1989 r. – powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
1999 r. – premiera filmu historycznego: „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
PIĄTEK, 12 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?