„Z dziejów parafii i kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Złotnikach”- to tytuł monografii autorstwa Barbary Juśkiewicz, mieszkanki Złotnik, członkini rady parafialnej.
Opracowanie opisuje dzieje kościoła począwszy od XII wieku, aż do czasów współczesnych.
Jak powiedziała autorka – parafia złotnicka jest jedną z najstarszych w Polce. Powstała w XIV wieku na podwalinach drewnianego kościoła cysterskiego, który według materiałów historycznych napisanych po łacinie powstawał w latach 1154-1176. Pierwszy kościół drewniany, który już dziś nie istnieje, budowali cystersi z Jędrzejowa. Pierwotnie służył tylko zakonnikom, nie było tam parafii. Kościół murowany, który obecnie znajduje się w Złotnikach, wybudowany został w 1666 r. Była to fundacja cystersów jędrzejowskich z inicjatywy opata Aleksandra Denhoffa.
Barbara Juśkiewicz dodała, że podczas pisania monografii m.in. posiłkowała się dokumentami parafialnymi, które udostępnił jej obecny proboszcz parafii w Złotnikach. Ponadto opisała fakty historyczne z piśmiennictwa łacińskiego i polskiego.
W ponad 50-stronicowej książce, która zostanie wydana do listopada tego roku znajdą się m.in. informacje o cystersach i bł. Wincentym Kadłubku, którego obraz znajduje się ołtarzu bocznym kościoła, a także o świętych Benedykcie i Bernardzie. W kościele w Złotnikach ochrzczony był ks. Stanisław Konarski, wielki patriota i myśliciel. W księgach parafialnych znajduje się odręczny wpis jego chrztu, a także tablica pamiątkowa, którą ufundował jeden z dziedziców w 200. rocznicę jego urodzin.
W monografii znajdzie się również informacja o cmentarzu przykościelnym i obecnym grzebalnym wraz z zaznaczeniem zabytkowych nagrobków z XIX wieku, a także o kapliczkach i krzyżach przydrożnych, które można spotkać na terenie parafii.
– Pomimo bogatej historii parafii złotnickiej do tej pory nie powstało żadne opracowanie. Są tylko pojedyncze informacje lub wzmianki w źródłach historycznych, które postanowiłam zebrać z myślą o przyszłych pokoleniach, aby zachować pamięć o historii naszej parafii i Złotnik- podkreśliła Barbara Juśkiewicz.
Na wydanie książki parafia w Złotnikach pozyskała pieniądze z LGD Ziemia Jędrzejowska „Gryf”. Jak poinformowała Bogusława Wypych, prezes LGD – w sumie na 45 stowarzyszeń z powiatu jędrzejowskiego wydatkowane będzie 445 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na renowację przydrożnych figur, organizację jubileuszy np. 750-lecia Jędrzejowa, zakup strojów ludowych, warsztaty folklorystyczne i kulinarne, opracowanie i wydanie monografii historycznych.
Stowarzyszenia mogły pozyskać od 5 do 15 tys. zł.