200 tysięcy elektronicznych skierowań do specjalistów wystawiono dotychczas w województwie świętokrzyskim. Tradycyjną, papierową formę zastąpiły 8 stycznia e-dokumenty.
W naszym regionie wystawia je 287 lekarzy, w 382 jednostkach – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Jeżeli chodzi o nasze województwo, to jesteśmy nieco ponad średnią krajową. W Polsce e-skierowanie stanowi 74 proc. wszystkich wystawianych skierowań, a w naszym regionie to ponad 75 proc.
Jak przypomina Beata Szczepanek e-skierowania nie zawsze mogą być jednak wystawiane.
– E-skierowanie nie dotyczy wszystkich procedur. O ile ten elektroniczny dokument będzie nam potrzebny przy skierowaniu do specjalisty, do leczenia w szpitalu, na takie badania, jak badania medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy badania endoskopowe, o tyle na pozostałe świadczenia zostaje jeszcze tradycyjny, papierowy dokument – dodała Beata Szczepanek.
W wersji papierowej nadal wystawiane są skierowania na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, do szpitala psychiatrycznego, do logopedy, czy na rehabilitację. Natomiast skierowania w ogóle nie są wymagane, jeśli chcemy udać się do psychiatry, ginekologa i dentysty.
W Polsce, w pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej lekarze wystawili prawie 2,5 mln tych dokumentów na konsultacje i badania. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tys. elektronicznych skierowań. Obecnie wystawia je 74 proc. placówek medycznych. O 20 proc. wzrosła też liczba podmiotów medycznych, w których pacjenci mogą zrealizować e-skierowania.
Najwięcej podmiotów obsługuje e-skierowania w województwie warmińsko-mazurskim (84 proc.), lubelskim (83 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (82 proc.). Regiony, w których do e-skierowania jest gotowych mniej niż 70 proc. placówek to: śląskie (69,8 proc.), pomorskie (69,8 proc.), łódzkie (67,6 proc.) i zachodniopomorskie (66,5 proc.).