Dzisiaj jest Tłusty Czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. To najsłodszy, ale zarazem najbardziej kaloryczny dzień w roku.
Stanowi ostatnią szansę na wielkie objadanie się przed nadchodzącym Wielkim Postem. W dawnych czasach w Tłusty Czwartek nie raczono się pączkami i innymi słodkościami, jak dziś, ale wszelkiego rodzaju mięsem, boczkiem, słoniną i kapustą.
Dzisiaj Polacy zjedzą 100 milionów pączków. Jemy pączki, dlatego, że lubimy czy jest to przywiązanie do tradycji, zwyczaju czy mody?
A może Tłusty Czwartek w wersji light? Czy coś zamiast pączka, czy nic dziś go nie jest w stanie zastąpić? Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
ILE PĄCZKÓW ZJEM DZISIAJ?
- 2-3 (46%)
- 4-5 (15%)
- WIĘCEJ NIŻ 5 (14%)
- NIE BĘDĘ JADŁ PĄCZKÓW (12%)
- 1 (12%)
*****
Dziś jest czwartek, 11 lutego, 42. dzień roku.
Do końca roku zostało 324 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:57
Zachód słońca w Kielcach: 16:47
Dzień trwa 9 godz. 50 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 54 minut.
Imieniny obchodzą: Bernadeta, Łazarz, Maria oraz Adolf, Adolfa, Benedykt, Bertrada, Cedmon, Dezyderia, Dezyderiusz, Dezydery, Grzegorz, Heloiza, Jonasz, Lucjusz, Łucjusz, Olgierd, Paschalis, Sekundyn, Seweryn, Świętomira, Teodora, Wiktoria
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy w Tłusty Czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”
*****
Nietypowe święta:
Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
Światowy Dzień Chorego
*****
CZWARTEK, 11 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1764 r. – JĘDRZEJÓW: ogłoszona została beatyfikacja Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego i kronikarza, który w ostatnim okresie życia przebywał w klasztorze cystersów w Jędrzejowie
1863r. – NOWA SŁUPIA: po klęsce pod Wąchockiem Langiewicz jako miejsce zbiórki wyznaczył rejon Nowej Słupi i Świętego Krzyża. Początkowo siły powstańcze gromadziły się w miasteczku. Sam Langiewicz kwaterował na plebanii. Aby nie narażać mieszkańców powstańcy przenieśli się na zbocze góry już poza miasteczkiem. Stąd miejsce określane jest jako pod Skałą.
Zgrupowanie powstańcze gen. Mariana Langiewicza zostało tam zaatakowane przez rosyjskie oddziały z garnizonu kieleckiego którym dowodził płk. Ksawerego Czengiery. Określana jako bitwa pod Skałą. Ok. godz. 9 siły powstańcze zostały zaatakowane przez 2 tys. piechoty, 100 kozaków i 4 działa. Powstańcy dopuścili atakujących na bliska odległość, a następnie oddali do nich salwę. Kozacy mając straty wycofali się. Langiewicz zarządził odwrót na skraj lasu skąd strzelcy zajmujący dogodne stanowiska skutecznie razili atakujących Moskali. Walka trwała około 4 godzin. Szczególnie zacięta była na górze gdzie trupem padło 80 atakujących. Po zwycięstwie, na drugi dzień, Langiewicz opuścił okolicę udając się przez Raków do Staszowa.
1931 r. – KIELCE: Kieleckie Towarzystwo Dobroczynności zostało przekształcone w Związek Towarzystw Dobroczynnych „Caritas” za sprawą biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego
CZWARTEK, 11 LUTEGO: W POLSCE
1695 r. – wojna polsko-turecka: rozpoczęła się bitwa pod Lwowem.
1804 r. – obrączkowe zaćmienie Słońca.
1898 r. – urodził się Kazimierz Czachowski „Pluta”, uczestnik I i II wojny światowej oraz powstań śląskich. Był współzałożycielem konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały”, zastępcą szefa sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Aresztowany w 1949 r. przez UB, został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział siedem.
1918 r. – na znak protestu wobec traktatu brzeskiego rząd Jana Kucharzewskiego podał się do dymisji. W Warszawie, Radomiu, Lublinie odbyły się manifestacje robotnicze organizowane przez PPS protestujące przeciwko „antypolskiej polityce władz”, krwawo stłumione przez wojsko i policję niemiecką.
1920 r. – nad obszarami plebiscytowymi na Górnym Śląsku kontrolę przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, powołana Traktatem Wersalskim.
1942 r. – Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek” zerwał i ukrył płytę z niemieckim napisem z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie.
1945 r. – w Jałcie zakończyła obrady konferencja „Wielkiej Trójki”, w której uczestniczyli Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin; w wyniku zawartego porozumienia Polska po wojnie znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego; rząd RP na Uchodźstwie uznał ten fakt za zdradę ze strony aliantów.
1972 r.
– na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo skoczek narciarski Wojciech Fortuna zdobył dla Polski pierwszy w historii złoty medal olimpijski w sportach zimowych.
– w Dorking w Wielkiej Brytanii zmarł Marian Hemar (ur. 6 kwietnia 1901 r.), poeta, satyryk, dramaturg i tłumacz poezji, autor większości przedwojennych szlagierów (m.in. „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Mały gigolo”), popularyzator i piewca folkloru lwowskiego, żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (m.in. autor pieśni „Karpacka Brygada”), autor satyrycznych komentarzy odnoszących się do powojennej sytuacji Polski, emitowanych na falach Radia Wolna Europa, za które został przez władze komunistyczne pozbawiony polskiego obywatelstwa.
2004 r. – w Tampie w USA zmarł płk Ryszard Kukliński (13 czerwca 1930 r.), oficer Ludowego Wojska Polskiego, który od 1972 r. podjął współpracę z wywiadem amerykańskim, udostępniając mu m.in. sowieckie plany ataku na Europę Zachodnią, zagrożony aresztowaniem, przedostał się do USA. Sąd komunistyczny skazał go w 1982 r. na karę śmierci, zamienioną w 1990 r. na 25 lat więzienia. W 1995 r. wyrok oficjalnie umorzono. Nazywany „pierwszym polskim oficerem w NATO”, pochowany został w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.
2006 r. – w Toruniu odsłonięto Pomnik Kargula i Pawlaka.
2009 r. – weszła w życie ustawa zawieszająca obowiązkową służbę wojskową.
CZWARTEK, 11 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?