Największy ma wymiar 2 na 3 metry. Najmniejszy: 110 na 160 centymetrów. Wszystkie są wykonane ręcznie, ze sznurka. Kolekcję oryginalnych dywanów można zobaczyć na nowej wystawie w Ambasadzie Dizajnu w Kielcach.
Twórcą tego oryginalnego rękodzieła jest Jakub Święcicki – projektant tekstyliów użytkowych i haftów komputerowych, od kilku lat czynnie związany z Instytutem Dizajnu w Kielcach.
Jak mówi artysta, seria składająca się z czterech dywanów powstawała przez rok.
– Bardzo ważnym dla mnie aspektem był zrównoważony rozwój, powrót do tradycyjnego rzemieślnictwa. Chciałem odejść w tych projektach od typowej pracy przy komputerze i być zdany na swoje umiejętności manualne – wyjaśnia.
Dywany są wykonane techniką o nazwie makrama.
– To starożytna technika wiązania sznurków. Fantastyczne w niej jest to, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi. Wystarczy nam tylko pręt, na którym rozwieszamy pionowo pocięte wcześniej sznurki czy linki i potem wykorzystujemy już węzły podstawowe. Ja wykorzystałem tylko węzeł żebrowy, ale jest też węzeł płaski. Dzięki tym wiązaniom otrzymujemy taki efekt, jaki sobie zaprojektujemy – tłumaczy.
Jakub Święcicki wybrał tylko jedno wiązanie. To wyróżnia jego prace. O wyjątkowości jego dywanów świadczy także ich wielkość. Zazwyczaj makramy powstają z drobnego sznurka i mają małe rozmiary. On sięgnął po gruby sznur, który jest wykorzystywany między innymi jako knot do zniczy.
– Zależało mi na monumentalnych pracach. Chciałem odczarować taki typowy, strojny wizerunek małych, drobiazgowych prac. Dlatego postawiłem na dużą skalę – dodaje.
Prace utrzymane są w delikatnych, ciepłych kolorach. Sznurek był naturalnie barwiony przez samego artystę.
– Do XIX wieku naturalne barwienie w tekstyliach było wykorzystywane na co dzień. Później to się zmieniło i zaczęto sięgać po barwniki chemiczne. Od kilku lat znów czerpiemy z tych dawnych metod, w których wykorzystywano rośliny, części zwierzęce, albo minerały. Ja do swoich projektów użyłem łusek cebuli, świerkowych szyszek, a także owocnie sumaka octowca – wymienia.
Makramowe dywany Jakuba Święcickiego warto zobaczyć, tym bardziej, że ich kunszt docenili już organizatorzy międzynarodowego konkursu Green Concept Award 2021. Są nominowane do nagrody. O jej przyznaniu zadecyduje profesjonalne jury. Ale jest także nagroda publiczności. Trafi ona do twórcy tej pracy, która zdobędzie najwięcej głosów. Głosowanie trwa do 14 lutego, link do niego znajdą Państwo w mediach społecznościowych Instytut Dizajnu i na facebooku Jakuba Święcickiego.
Natomiast ekspozycja pod tytułem „Knot. Wystawa makramowych dywanów barwionych naturą” w Ambasadzie Dizajnu w Kielcach potrwa do 19 marca. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach 10-17.