Trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze wybuduje Starostwo Powiatowe w Kielcach. W sumie z rodzicami zastępczymi zamieszka w nich 30 dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać w swoich rodzinnych domach.
Stefan Bąk, członek zarządu powiatu informuje, że rozpoczęły się już prace nad założeniami architektoniczno-budowlanymi. Określone zostanie m.in. gdzie mogą powstać domy i jak wielki teren jest potrzebny do ich wybudowania.
– Szacujemy, że w każdym z tych domów, które przekażemy małżeństwom gotowym stworzyć rodzinę zastępczą, zamieszkać będzie mogło do 10 dzieci, także niepełnosprawnych. Dzieci będą mogły w tej rodzinnej pieczy zastępczej rozwijać się i realizować swoje marzenia – dodał Stefan Bąk.
Agnieszka Kania, psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach przyznaje, że taka forma opieki jest dla dziecka korzystniejsza, niż przebywanie nieletniego w tzw. domach dziecka.
– Stałość więzi rodzinnych jest w rozwoju dziecka niezwykle ważna. W związku z tym, jeżeli tworzymy takie środowisko dla dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnych domach dziecka, czy w innych formach, w których ta stałość relacji i więzi jest zachowana, to wówczas takie środowisko będzie dziecku bardziej służyło, niż wtedy, kiedy mamy do czynienia ze zmieniającymi się opiekunami – dodała Agnieszka Kania.
Pieniądze na inwestycję, która ma powstać do końca 2022 roku pochodzą z Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Łącznie w powiecie kieleckim pod opieką rodzin zastępczych jest ponad 160 dzieci.