Jeszcze kilka dni temu radziły sobie same. Jednak po ostatnich intensywnych opadach śniegu nie mają dostępu do pożywienia.
W tym momencie bardzo potrzebują naszej pomocy i o pomocy w formie dokarmiania, będziemy dziś rano rozmawiać w Aktualnościach Dnia Radia Kielce. Czy karmimy, jeśli tak to czym? Jakie ptaki żyją wokół nas, czy wiedza Państwo, jakie gatunki nas otaczają? Resztki obiadu, bułka czy ziarno – czym dokarmiać ptaki? Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 10 lutego, 41. dzień roku.
Do końca roku zostało 325 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:59
Zachód słońca w Kielcach: 16:46
Dzień trwa 9 godz. 46 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 51 minut.
Imieniny obchodzą: Jacek, Jacenty, Elwira oraz Apollon, Gabriel, Michał, Scholastyka, Sotera, Tomił, Tomisława, Trojan, Wilhelm
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Kociewia
Dzień Mincerza
Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych
*****
ŚRODA, 10 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1864 r. – KIELCE: uczniowie z kieleckiego gimnazjum, Edward Zagrodzki oraz Rafał Czerwiakowski, porzucili szkołę i wstąpili do oddziału powstańczego.
1919 r. – KIELCE: w Kielcach w Teatrze Polskim gościnnie wystąpił jeden z najwybitniejszych aktorów swoich czasów, Karol Adwentowicz. Co ciekawe W sierpniu 1914 wstąpił do Legionów Polskich, służąc w I Pułku Ułanów.
1995 r. – KIELCE: jubileusz 50-lecia Filharmonii Kieleckiej uczczono organizując uroczysty koncert
ŚRODA, 10 LUTEGO: W POLSCE
1326 r. – Król Władysław I Łokietek wraz z posiłkami litewskimi najechał Brandenburgię.
1775 r. – powstaje w Warszawie Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, pierwsze polskie towarzystwo naukowe zajmujące się opracowaniem i wydawaniem podręczników oraz programów szkolnych, instytucja utworzona przez Komisję Edukacji Narodowej.
1919 r. – w Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego pierwszego po odzyskaniu niepodległości Sejmu RP.
1920 r. – Gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Tym samym potwierdzono wykonanie jednego z punktów postanowień traktatu wersalskiego, przyznającego Polsce 140-kilometrowy odcinek wybrzeża.
1926 r. – Rada Ministrów wydała rozporządzenie nadające prawa miejskie Gdyni, niedawnej wiosce rybackiej.
1939 r. – do portu w Gdyni wpłynął zbudowany w Holandii okręt podwodny ORP „Orzeł”.
1940 r. – ponad 140 tysięcy osób (głównie z kręgów inteligencji, ziemiaństwa, rodzin wojskowych, policyjnych i urzędniczych) zostało deportowanych przez Sowietów z Kresów Wschodnich II w głąb ZSRS (tzw. pierwsza wywózka).
1968 r. – odbył się premierowy spektakl kabaretu Pod Egidą.
1976 r. – do Konstytucji PRL wprowadzono zapis określający PZPR jako przewodnia siła narodu oraz określenie, że PRL jest państwem socjalistycznym. Zmiany te doprowadziły do protestów i zintegrowania sporej części antykomunistycznych środowisk opozycyjnych.
1987 r. – w katowickiej hali Spodek odbył się pierwszy polski koncert zespołu Metallica.
ŚRODA, 10 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś drugi dzień szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Juracie (Pomorskie). Dwudniowe spotkanie w prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej rozpoczyna obchody 30-lecia współpracy w formacie V4.
Przed południem prezydenci Polski, Czech, Węgier i Słowacji wezmą udział w sesji plenarnej „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”. Na godz. 12.45 zaplanowano konferencję prasową liderów V4.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to ówcześni prezydenci Polski – Lech Wałęsa i Czechosłowacji – Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.
# # #
Dziś w Pucku (Pomorskie) prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem gen. Józefa Hallera z okazji 101. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Planowana jest też wypowiedź prezydenta dla mediów.
10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie do morza platynowego pierścienia, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii. Dowódcy Frontu Pomorskiego podczas uroczystości w puckim porcie towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attaché wojenno-morski USA.
Obchody rocznicowe organizowane przez miasto rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uroczystości przeniosą się do portu rybackiego. Na godzinę 16.00 w puckiej farze zaplanowano koncert „Z muzyką na skrzydłach wolności”.
# # #
Dziś o godz. 13.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela). Pogrzeb będzie transmitowany w mediach społecznościowych. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy w uroczystości udział weźmie Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, przekaże ona rodzinie zmarłego nadane pośmiertnie postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego.