Uniwersytet Jana Kochanowskiego rozpoczął diagnostykę i badania wad postawy dzieci i młodzieży oraz sprawności osób starszych. Profesor Jacek Wilczyński z Collegium Medicum UJK informuje, że miniony rok ze względu na pandemię i zdalne nauczanie był czasem obniżonej aktywności, w związku z tym zaburzenia w postawie, czy rozwoju układu ruchu będą u dzieci zauważalne.
Uczelnia dysponuje sprzętem, dzięki któremu można dokładnie zobaczyć, jak zbudowany jest kręgosłup pacjenta.
– Za pomocą tego urządzenia możemy bardzo szybko określić, czy dziecko ma prawidłową postawę ciała, czy ma wady, czy ma postawę skoliotyczną, albo skoliozę – dodał Jacek Wilczyński.
– Z diagnostyki będą mogły również skorzystać osoby starsze – informuje dr Beata Szczepanowska-Wołowiec z UJK.
– Województwo świętokrzyskie, jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, jest drugim w Polsce pod względem liczby seniorów. Chcemy u tej grupy badać nie tylko ryzyko upadku, które jest niestety bardzo powszechne wśród osób starszych, ale także kierować te osoby na fizjoterapię, by proces rehabilitacji przebiegał w sposób prawidłowy – dodała Beata Szczepanowska-Wołowiec.
Nowa propozycja Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach skierowana jest m.in. do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz samorządów i instytucji wspierających seniorów, które są w stanie pokryć koszt diagnostyki i rehabilitacji swoich podopiecznych.