Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. Internautą może nazywać się już co drugi człowiek na Ziemi – to ponad 4 miliardy ludzi. Każdy z nich spędza w sieci około 2,5 godziny dziennie.
Nieświadomi internauci są atrakcyjnymi celami dla cyberprzestępców, którzy na rozmaite sposoby próbują wykradać dane osobowe, pieniądze i prywatne informacje.
W Aktualnościach Dnia dziś o tym, jakie są najpopularniejsze metody działania przestępców i jak bezpiecznie postępować w sieci. Powiemy także, jakie jest najpopularniejsze hasło dostępu do komputera.
Czy mamy zaufanie do Internetu? Czy podajemy swoje dane bez obaw, czy z drżeniem serca, że nasze dane powędrują do niepowołanych firm i będziemy potem np. otrzymywać telefony z niechcianymi ofertami?
Zachęcamy do udziału w audycji:41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest wtorek, 9 lutego, 40. dzień roku.
Do końca roku zostało 326 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:00
Zachód słońca w Kielcach: 16:44
Dzień trwa 9 godz. 43 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 47 minut.
Imieniny obchodzą: Apolonia, Jakub, Pola oraz Ansbert, Bernard, Cyryl, Donat, Felicjan, Gorzysław, Marian, Mariusz, Nikifor, Pelagia, Pryma, Prymus, Reginald, Sabin, Sulisława
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Bezpiecznego Internetu
Międzynarodowy Dzień Pizzy
*****
WTOREK, 9 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1656 r. – ZAWICHOST: wojska polskie pod dowództwem Stefana Czarnieckiego przeprowadziły szturm w skutek którego, walcząc z załogą szwedzką, zdobyły zamek w Zawichoście.
1863 r. – SANDOMIERZ: w szpitalu został rozpoznany przez rosyjskiego żandarma, dowódca powstańczego oddziału Leon Frankowski, ranny w bitwie pod Słupczą. Został odwieziony do Lublina, gdzie powieszono go 16 kwietnia 1863 r. . Byli podkomendni Leona Frankowskiego przyłączyli się do oddziału Jana Nepomucena Rayskiego, z którym razem podążyli w kierunku Koprzywnicy
1941 r.
– KIELCE: w nocy z 9 na 10 lutego w Kielcach Gestapo rozpoczęło trwające dwa dni aresztowania. Zatrzymano 86 ludzi, w związku z masowymi aresztowaniami osób związanych z konspiracyjnym Związkiem Walki Zbrojnej. W trakcie przesłuchań zmarły trzy osoby
-RECZKÓW, SKOTNIKI: dwaj członkowie grupy dowodzonej przez Franciszka Głowacza „Lis”, podlegała bezpośrednio Komendantowi Obwodu Końskie, wykonali pierwszą w obwodzie egzekucję zdrajców. Sąd Kapturowy (taką nazwę miał wtedy sąd działający w ramach ZWZ) wydał wyrok na dwie osoby odpowiedzialne za zdradę i w konsekwencji za aresztowania. Zastrzelono wtedy w Reczkowie Bolesława Łopuszyńskiego, a w Skotnikach Józefa Szkiełkię.
WTOREK, 9 LUTEGO: W POLSCE
1321 r. – Sąd papieski obradujący w Inowrocławiu, a następnie w Brześciu Kujawskim wydał wyrok nakazujący krzyżakom zwrot Polsce Pomorza Gdańskiego oraz zapłatę znacznego odszkodowania. Zakon krzyżacki nie uznał wyroku i uzyskał jego zawieszenie w kurii papieskiej w Awinionie.
1918 r. – w Brześciu nad Bugiem państwa centralne (Niemcy, Austro-Węgry, Turcja i Bułgaria) podpisały z Ukraińską Republiką Ludową traktat, na mocy którego Chełmszczyzna i część Podlasia miały stać się częścią Ukrainy.
1943 r. – oddział UPA dokonał masakry 149-173 Polaków we wsi Parośla I. Zbrodnia ta jest uważana za początek rzezi wołyńskiej.
1945 r. – w Elblągu został aresztowany Aleksander Sołżenicyn, wówczas kapitan artylerii Armii Czerwonej. Powodem był przechwycony przez NKWD list do przyjaciela, w którym Sołżenicyn krytykował metody prowadzenia wojny przez ZSRR i rolę Stalina.
1965 r. – premiera filmu Rękopis znaleziony w Saragossie w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
1970 r. – rozpoczął się tzw. proces taterników oskarżonych o kolportaż nielegalnych pism.
WTOREK, 9 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin. Ze względu na pandemię, planowany na ubiegły rok „szczyt 17+1” został przesunięty na 2021 rok i odbędzie się w formie wirtualnej.
– Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Europa Środkowowschodnia-Chiny, czyli szczycie tzw. formatu 17+1, na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga. Będzie to drugi raz, gdy prezydent Duda będzie brał udział w spotkaniu w tym formacie, pierwszy raz uczestniczył w nim w 2015 roku – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Według Szczerskiego prezydent Duda w swoim wystąpieniu na szczycie skupi się na potrzebie pragmatycznej współpracy z Chinami, szczególnie w kontekście przezwyciężania skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Jak dodał, potrzebne jest w tej sytuacji otwarcie na wymianę handlową w celu ożywienia dotkniętych kryzysem gospodarek.
– Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nastąpi tutaj wyraźny postęp i bariery w wymianie handlowej będą przez stronę chińską sukcesywnie znoszone – powiedział Szczerski.
Jak dodał, według prezydenta Dudy „każde z państwo, w tym Polska, ma prawo do indywidulanej ścieżki realizowania swoich celów gospodarczych w relacji z Chinami i ustanawiania warunków niezbędnych do tego”.
# # #
Dziś w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie rozpocznie się dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej. Szczyt zainauguruje obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. – Tematem debaty liderów V4 będzie m.in. energetyka i odbudowa gospodarki po pandemii – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Szczerski zaznaczył, że jubileuszowy szczyt V4 będzie pierwszym międzynarodowym spotkaniem Andrzeja Dudy w tym roku.
– Szczyt odbędzie się na terenie prezydenckiej rezydencji w Juracie, co umożliwia zapewnienie ścisłego reżimu sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa – dodał minister.
Prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader wezmą dziś udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkowej z okazji 30-lecia V4. Popołudniu prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.
W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”. Po zakończeniu szczytu w środę odbędzie się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.