„Walka w Bichniowie i niemiecka zemsta” – to tytuł kolejnego słuchowiska z cyklu „Obrazy wojennych zdarzeń”. Początek o godzinie 17.40 na antenie Radia Kielce.
Jak informują źródła historyczne – 27 listopada 1943 roku na polach w okolicy Bichniowa doszło do starć pomiędzy partyzantami Armii Krajowej, a niemieckimi żandarmami. W odwecie za tę akcję Niemcy zemścili się na mieszkańcach Bichniowa. 28 listopada 1943 roku podczas pacyfikacji zamordowali 42 niewinnych mieszkańców wsi Bichniów.
O tych wydarzeniach dziś świadczy pomnik, który znajduje się we wsi, tuż przy kaplicy.
Jak mówi Łukasz Baran, sołtys Bichniowa – w 2018 roku na 75. rocznicę pacyfikacji, pomnik wraz z terenem wokół i ogrodzeniem został odnowiony. To bardzo ważne miejsce dla wszystkich mieszkańców wsi, ponieważ wiele osób mieszkających do tej pory w Bichniowie ma lub miało w swojej rodzinie kogoś, kto pamiętał wydarzenia z „Krwawej niedzieli”.
– Moja babcia z domu Jagiełła straciła podczas pacyfikacji obydwoje rodziców. Wraz ze swoją trzyletnią siostrą zostały sierotami. Całe szczęście znalazły się osoby, które przygarnęły sieroty i dały im rodzinę. Również mąż babci, czyli mój dziadek w pacyfikacji stracił ojca, siostrę i brata. To bardzo ważny pomnik, dlatego wiele osób starało się, aby go odnowić. Nadal będziemy opiekować się tym miejscem, aby zachować pamięć o zamordowanych mieszkańcach wsi dla kolejnych pokoleń, dla naszych dzieci i wnuków – podkreślił sołtys Łukasz Baran.
Jak mówi Dominik Stawiarz, sekretarz gminy Secemin – pomnik jest bardzo ważnym miejscem dla lokalnej społeczności.
To miejsce hołdu dla niewinnych osób, które w odwecie za akcję partyzancką zostały zamordowane przez Niemców. Dla upamiętniania wydarzeń z 28 listopada 1943 roku, co roku w ostatnią niedzielę listopada gmina Secemin wraz z mieszkańcami wsi Bichniów w intencji zamordowanych bierze udział w uroczystej mszy w kaplicy. Potem przedstawiciele gminy, stowarzyszeń lokalnych, OSP i mieszkańcy przy pomniku zapalają znicze i składają wiązanki kwiatów.
Na odnowienie pomnika w Bichniowie pieniądze pozyskało m.in. Stowarzyszenie Inicjatyw Spinacz z Secemina.