Do wtorku trwa nabór na rachmistrzów spisowych. Do pracy przy Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 w naszym regionie potrzebnych jest 511 osób. Rachmistrzowie będą pomagać wszystkim tym, którzy nie będą umieli lub nie będą mieli możliwości spisać się samodzielnie.
Jak powiedziała Ewa Tomczyk, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Kielcach, wszelkie informacje o naborze, kandydaci znajdą na stronach internetowych swojego urzędu miasta lub urzędu gminy. Są tam specjalne formularze, które należy pobrać i wypełnić. Można je przynieść osobiście do urzędu lub odesłać drogą elektroniczną nie później niż do 9 lutego.
Kandydat na rachmistrza spisowego musi mieć ukończone 18 lat, powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i obywatelstwo polskie. Musi posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, a ponadto nie może być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Każdy kandydat na rachmistrza będzie musiał przejść trzyetapowe szkolenie. Pierwszy etap to będzie praca samodzielna, podczas której trzeba się zaznajomić z organizacją spisu, jego promocją, ochroną danych osobowych, a także metodologią. Następna faza szkoleń to udział w warsztatach online prowadzonych przez trenerów Urzędu Statystycznego. Trzecią częścią będzie szkolenie zakończone egzaminem. Aby zdać sprawdzian, trzeba odpowiedzieć prawidłowo na przynajmniej 18 spośród 30 pytań. Urząd Statystyczny zatrudni osoby, które otrzymają najlepsze wyniki.
Wielkie liczenie Polaków zacznie się 1 kwietnia. W tegorocznym spisie zostaną zebrane podstawowe dane demograficzne, obejmujące m.in.: adres, poziom wykształcenia, niepełnosprawność, a także aktywność ekonomiczną, dane o gospodarstwie domowym czy relacje rodzinne.
Urząd Statystyczny liczy, że większość Polaków spisze się samodzielnie za pomocą formularza internetowego. Części pomogą w tym jednak rachmistrze w rozmowach telefonicznych, a do niewielkiej części Polaków dotrą oni osobiście.