Studenci Politechniki Świętokrzyskiej, już w tym roku będą mogli korzystać z elektronicznego dyplomu ukończenia studiów. Wirtualny dokument może m.in. ułatwić absolwentom kontakt z pracodawcami z całego świata.
Wdrożeniem e-dyplomu zajmie się zewnętrzna firma Billon, zajmującą się wykorzystaniem technologii IT do celów biznesowych. Kielecka uczelnia zastosuje to rozwiązanie jako pierwsza w kraju.
Jak podkreśla Andrzej Horoszczak, prezes zarządu spółki Billon, pandemia koronawirusa pokazała, że zastosowanie narzędzi cyfrowych w życiu codziennym jest coraz popularniejsze.
– Mam nadzieję, że razem zbudujemy dużą wartość dla studentów, a także podniesiemy wygodę pracy zdalnej, czy interakcji z pracodawcą. E-dyplomy to dopiero początek współpracy. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się stworzyć wirtualną teczkę studenta, zawierającą wszystkie ważne informacje dotyczące przebiegu kształcenia, czy wymiany studenckiej. Technologia e-dyplomu jest prosta w obsłudze i w pełni chroni dane osobowe absolwentów – dodaje.
Podpisanie umowy na świadczenie usługi cyfrowego dyplomu nie oznacza, że tradycyjne papierowe dokumenty odejdą do lamusa – wyjaśnia prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
– Postanowiliśmy zrobić coś nowego i wartościowego dla studentów. To co najważniejsze, dzięki elektronicznej wersji dyplomu, absolwenci będą mogli okazać go w każdej chwili i miejscu m.in. na potrzeby pracodawcy w procesie rekrutacji. Moim zdaniem, to tylko kwestia czasu, kiedy e-dyplomy będą stosowane powszechnie, tak jak ma to miejsce przypadku wirtualnych indeksów – dodaje rektor.
Prof. Zbigniew Koruba wyjaśnia, że utworzenie i obsługa podobnego systemu byłaby możliwe przy zaangażowaniu naukowców uczelni, ale twierdzi, że jest to nieopłacalne ekonomicznie. Chodzi m.in. o konieczność pozyskania wielu kosztownych pozwoleń i certyfikatów.
Dzięki nowemu rozwiązaniu każdy absolwent uczelni oprócz papierowego dyplomu otrzyma link do jego cyfrowej kopii, zapisanej w technologii blockchain wraz unikalnym kodem pozwalającym na odczytanie.
Blockchain jako szyfrowana baza danych służy do przechowywania wartościowych dokumentów, gwarantując ich autentyczność i zabezpieczając przed podrobieniem. Potencjał tej technologii został już dostrzeżony przez wiele prestiżowych uczelni na świecie, które opracowały pierwsze wdrożenia, wydając swoim absolwentom zapisane na blockchainie cyfrowe kopie dyplomów.