Od 12 do 26 lutego w reżimie sanitarnym dostępne będą hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, baseny, stoki, boiska zewnętrzne. Zamknięte pozostaną siłownie, a restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos. Zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie.
Jak podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej gov.pl/koronawirus, obostrzenia będą poluzowane warunkowo i wciąż obowiązuje reżim sanitarny.
OD 12 LUTEGO OTWARTE KINA, TEATRY, FILHARMONIE, TAKŻE STOKI NARCIARSKIE I BASENY
– Od 12 lutego otwieramy warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym kina, teatry, filharmonie, opery – zapowiedział wicepremier, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Dodał też, że otwarte zostaną niektóre obiekty sportowe, m.in. stoki narciarskie i baseny.
– Jeżeli chodzi o kulturę, otwieramy od 12 lutego warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym kina, teatry, filharmonie, opery przy warunku podstawowym – wypełnienie do 50 proc. widowni, maseczki, brak konsumpcji – powiedział Gliński podczas konferencji prasowej.
Wicepremier Gliński zapowiedział też otwarcie niektórych obiektów sportowych.
– Otwieramy sport na zewnątrz, a więc boiska zewnętrzne, korty będą mogły być otwarte, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny – wymienił.
– Decydujemy się na otwarcie basenów, ponieważ tam sytuacja z ewentualnym zagrożeniem wirusem jest mniej ryzykowna – choć oczywiście jest to ryzyko – niż w innych zamkniętych miejscach, gdzie uprawiany jest sport – dodał Gliński, apelując też o odpowiedzialność.
W HOTELACH DOSTĘPNYCH BĘDZIE DO 50 PROC. POKOI. RESTAURACJE HOTELOWE NADAL ZAMKNIĘTE
– Hotele będą dostępne nie tylko dla podróży służbowych. Dostępny będzie wolumen do 50 proc. pokoi – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. – Restauracje hotelowe będą nadal zamknięte. Posiłki będą dostarczone na życzenie klientów do pokoju – dodał.
RESTAURACJE I SIŁOWNIE POZOSTAJĄ ZAMKNIĘTE
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że restauracje, siłownie i kluby fitness pozostaną nadal zamknięte. – Nie możemy pozwolić sobie na to, by sytuacja się tu pogorszyła, więc jedyna rozsądna strategia to metoda krok po kroku – zaznaczył.
Podkreślił, że „strategia krok po kroku, to zarazem dobra i nie tak dobra wiadomość”. – Lepsza dla tych oczywiście, którzy mogą częściowo przynajmniej swoją działalność gospodarczą prowadzić, gorsza dla tych, którzy nie mogą tego uczynić – powiedział premier.
Podkreślił, że rząd stoi „przed takim właśnie dylematem”. – Nie możemy sobie pozwolić na zbyt długie całościowe zamknięcie gospodarki, bo będzie miało to ogromny wpływ na miejsca pracy. Dziś Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia. Znowu przyszły najnowsze dane z rynku pracy, one są dobre – wskazywał Morawiecki.
– Nie możemy pozwolić sobie na to, by sytuacja się tu pogorszyła, więc jedyna rozsądna strategia – krok po kroku – zaznaczył.
MINISTER NIEDZIELSKI: JEŚLI PANDEMIA PRZYSPIESZY, BĘDĘ REKOMENDOWAŁ KROK WSTECZ
– Rozwiązania, które mają zacząć obowiązywać w połowie lutego, są wprowadzane warunkowo. Jeśli pandemia przyspieszy, będę rekomendował krok wstecz – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia akcentował na konferencji prasowej, że decyzje dotyczące luzowania części obostrzeń są trudne, wiążą się bowiem – jak ocenił – z ogromnym ryzykiem. – Decyzje, które podejmujemy, podejmujemy w logice minimalizacji potencjalnego ryzyka transmisji koronawirusa, które nadal jest realnym zagrożeniem – podkreślił.
Minister mówił, że rozwiązania, które mają zacząć obowiązywać w połowie lutego, wprowadzane są warunkowo.
– Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że decyzja jest związane z ryzykiem i dlatego podjęliśmy ją jako warunkową. (…) Będziemy mieli do czynienia z pewnym interaktywnym scenariuszem po 12 lutego – w kolejnych dniach i tygodniach od nas będzie zależało, co będzie dalej się działo – wskazał.
Zaznaczył jednocześnie, że jeśli sytuacja będzie się rozwijała lepiej, będzie przestrzeń do dyskutowania, co dalej można robić. – Przyszłość jest naprawdę w naszych rękach – stwierdził.
NIEDZIELSKI: NIE PLANUJEMY DODATKOWYCH OBOSTRZEŃ W ZWIĄZKU Z DECYZJĄ O OTWARCIU STOKÓW WE WŁOSZECH
Minister Niedzielski pytany był podczas konferencji o kwestie związane z prawdopodobnym otwarciem stoków we Włoszech w połowie lutego. Czy rząd nie obawia się masowego ruchu narciarzy do Włoch, a w związku z tym, czy nie powinno się rozważyć testowania osób, które będą tam jeździć swoimi samochodami. Kwarantanna dotyczy bowiem osób, które wyjeżdżają za granicę środkami transportu zbiorowego.
– Rzeczywiście dotarła do nas informacja, że rząd włoski planuje otwarcie stoków od połowy lutego. Rzeczywiście są takie plany. Niemniej jednak patrząc na nasze decyzje, to mamy pewnego rodzaju analogię, że jeżeli akceptujemy sytuację, że w kraju będziemy korzystali ze stoków, to trudno jest nie akceptować od strony epidemicznej, że będziemy z tych stoków korzystali również za granicą – oświadczył minister.
– My będziemy się bardzo dokładnie przyglądali, jak wygląda sytuacja epidemiczna w poszczególnych krajach, które właśnie takie decyzje podejmują i wtedy, w zależności od tego będziemy również podejmowali decyzje dotyczące przede wszystkim zakresu kwarantanny. Na tę chwilę, w związku z tą decyzją rządu włoskiego, nie planujemy dodatkowych żadnych obostrzeń – dodał.
W czwartek komitet techniczno-naukowy doradzający rządowi Włoch w sprawie pandemii Covid-19 wyraził zgodę na otwarcie stoków narciarskich 15 lutego. Według mediów zgoda dotyczy tylko regionów w żółtej strefie niskiego ryzyka zakażeń.
OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO:
– hotele będą otwarte dla wszystkich w reżimie sanitarnych, jednak dostępne będzie 50 proc. pokoi, a posiłki będą serwowane tylko do pokoi,
– otwarte będą kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych, które będą się w nich odbywać zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, a wszystkie osoby obowiązuje nakaz noszenia maseczki i zakaz konsumpcji,
– otwarte będą stoki,
– otwarte będą baseny, jednak aquaparki pozostaną nieczynne,
– otwarte będą boiska zewnętrzne, korty itp.,
– zamknięte pozostaną siłownie,
– restauracja wciąż będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.