„Stół z powyłamywanymi nogami”, czy „szedł Sasza suchą szosą” – na czym najbardziej można „połamać” język?
Czy język polski jest prosty? Pewnie tak… ale, jak każdy język posiada słowa i zwroty, które nawet dla rodowitego Polaka są czasem niemożliwe do wypowiedzenia.
Kiedy Polak zetknie się z cudzoziemcem, zaraz ma wielką ochotę pochwalić się, jaki to nasz język jest trudny. Jakie znają Państwo łamańce językowe?
Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 5 lutego, 36. dzień roku.
Do końca roku zostało 330 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:07
Zachód słońca w Kielcach: 16:37
Dzień trwa 9 godz. 29 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 33 minut.
Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata oraz Albwin, Awit, Awita, Dobiemir, Elpin, Indracht, Izydor, Jakub, Lubodrog, Modest, Przybygniew, Rodomił, Saba, Strzeżysława
*****
Przysłowie na dziś:
„W dzień Agaty, to dopiero pół zimy rogatej”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Gumy Balonowej
Światowy Dzień Nutelli
*****
PIĄTEK, 5 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1656 r. – SKOKI k/Mniowa: w bitwie pod Skokami oddział polskiej jazdy pod dowództwem Stanisława Witowskiego, kasztelana sandomierskiego, rozbił straż tylną szwedzkiej armii feldmarszałka Arvida Wittenberga złożoną ze 150 rajtarów.
1798 r. – MYCHÓW k/Kunowa: urodził się Ignacy Humnicki, dramatopisarz. Jego utwory oparte są na motywach historycznych i mitologicznych.
1943 r. – ŁONIÓW: oddział partyzancki „Jędrusie” skonfiskował przeznaczone dla Niemców produkty serowni.
PIĄTEK, 5 LUTEGO: W POLSCE
1668 r. – Jan Sobieski został hetmanem wielkim koronnym.
1752 r. – marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński powołał w Ostrowie Wielkopolskim pierwszą zawodową straż pożarną na ziemiach polskich.
1905 r. – w Warszawie na VII Zjeździe Polskiej Partii Socjalistycznej powołano Organizację Bojową PPS, mającą na celu osłanianie manifestacji robotniczych oraz szkolenie kadr na wypadek wybuchu antyrosyjskiego powstania.
1937 r. – wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski na posiedzeniu Komisji Budżetowej Sejmu przedstawił plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego.
1982 r. – stan wojenny: w Świdniku na wezwanie władz podziemnej Solidarności zaczęły się masowe spacery w porze nadawania Dziennika TV o godzinie 19.30. Z czasem do podobnej akcji przystąpili mieszkańcy innych miast.
PIĄTEK, 5 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś – jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki – zostanie przedstawiona perspektywa na kolejne dwa tygodnie, dotycząca kwestii obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
– Właśnie dlatego, że patrzymy z ogromnym niepokojem na kwestię zgonów, dlatego, zdając sobie sprawę z tego, że sytuacja jest trudna, musimy z ostrożnością podchodzić do zmian w katalogu różnych obostrzeń – mówił szef rządu podczas czwartkowej wizyty w Kielcach.
Decyzja dotycząca obostrzeń ma być komunikowana po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który rozpocznie się o godz. 10.
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w rozmowie z PAP przyznał, że „od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele”. – Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami. Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania – wskazał.
# # #
Dziś o godz. 12 w Sejmie z inicjatywy posłanek Lewicy odbędzie się spotkanie z przedstawicielami i przedstawicielkami klubów parlamentarnych w sprawie możliwych rozwiązań po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Oprócz Lewicy swoją obecność potwierdzili na nim przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
# # #
Dziś o 12.45 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z szefem koła Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia Pawłem Kukizem. Tematem spotkania będzie wprowadzenie do porządku prawnego instytucji „sędziego pokoju”.