Świętokrzyskie Centrum Onkologii podpisało umowę o współpracy z Głównym Urzędem Miar. Kooperacja będzie dotyczyła wykonywania pomiarów i obliczeń dawek promieniowania sprzętu, wykorzystywanego przez szpital – informuje profesor Jacek Semaniak, prezes GUM.
– Główny Urząd Miar ma za zadanie utrzymywać wzorce, które dotyczą m.in. dawek, z którymi stykamy się wtedy, gdy mamy do czynienia z radioterapią, gdy pacjent poddawany jest metodom diagnostycznym, przy wykorzystaniu promieniowana rentgenowskiego. Wówczas pewna porcja energii jest absorbowana w organizmie pacjenta – mówi profesor Jacek Semaniak.
Pracownicy Głównego Urzędu Miar sprawdzać będą poziom promieniowania m.in. pozytonowego tomografu emisyjnego, tomografów komputerowych i rezonansów magnetycznych, które posiada ŚCO. Jak podkreśla profesor Stanisław Góźdź, dyrektor szpitala, kluczowa w leczeniu pacjenta onkologicznego, jest precyzyjna dawka promieniowania.
– Do tego potrzebna jest specjalna metoda dozymetrii, która pozwala nam bezpiecznie używać promieniowana jonizującego. Pomyłka o 5 procent przynosi nawet 25 procentowe większe powikłania u pacjenta – dodał profesor Góźdź.
Wspólna praca GUM i ŚCO będzie pierwszym tego typu doświadczeniem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie.
Przy kampusie laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar w pierwszym etapie budowy powstanie sześć laboratoriów, a w drugim etapie inwestycji planowane jest stworzenie laboratorium promieniowania jonizującego, którego działalność badawcza i działalność w zakresie wzorcowania dotyczyć będzie właśnie zagadnień związanych z fizyką medyczną, zarówno w zakresie radioterapii, jak i diagnostyki medycznej.