– Ośrodki onkologiczne będą porównywane pod kątem parametrów klinicznych i skuteczności leczenia, a także obsługi pacjentów – powiedział w czwartek w Kielcach minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister mówił, że ważnym elementem Krajowej Sieci Onkologicznej będzie infolinia dedykowana pacjentom, którzy będą mogli za jej pośrednictwem umówić się w poszczególnych ośrodkach, umawiać kolejne wizyty, mieć kontakt z koordynatorem.
– To spowoduje, że pacjent nie będzie czuł się zagubiony – podkreślił. – Zdecydowaliśmy, że pacjent, na zasadzie pewnej ankiety satysfakcji z procesu leczenia, będzie mógł wypowiedzieć się na temat tego, jak jego proces leczenia wygląda – dodał.
Minister poinformował, że Krajowa Sieć Onkologiczna to „pierwszy segment sektora medycznego, który w tak dużym stopniu będzie musiał uwzględniać w swoim działaniu wyniki działalności”. Ośrodki – jak wyjaśnił – „będą się porównywały pod kątem skuteczności leczenia”.
– Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia bazę danych (…) które będą podstawą porównywania poszczególnych ośrodków pod różnymi kątami, nie tylko parametrów klinicznych, ale również informacji jakościowych, które dotyczą procesu obsługi pacjenta – powiedział.
Pilotaż sieci, jak podkreślił, zostanie przekuty w rozwiązanie systemowe, do końca marca ma być przygotowany projekt ustawy. Regulacja ma wejść w życie od stycznia 2022 roku, aby dać czas na przygotowanie do zmian.
– Przeżywalność pacjenta po diagnozie nowotworowej, pod względem której Polska wypadała gorzej w porównaniu do innych krajów UE, mimo dostępności do tych samych technologii, była parametrem, który stał u podstaw powołania sieci onkologicznej – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia był pytany na czwartkowej konferencji prasowej w Kielcach o aktualną dostępność do leczenia onkologicznego na tle innych krajów Europy. Niedzielski był też pytany o to, kiedy zacznie działać infolinia dla pacjentów onkologicznych w związku z planem powołania sieci onkologicznej.
Szef MZ zapowiedział, że do końca marca zostanie przygotowany projekt ustawy, który „pilotaż sieci onkologicznej przekuje już na rozwiązanie systemowe; ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022”.
Jak zaznaczył minister, infolinie funkcjonują przy każdym ośrodku leczenie onkologicznego. W pilotażowym programie sieci onkologicznej – mówił – brały udział cztery ośrodki: w Kielcach, we Wrocławiu, w Białymstoku i w Gdańsku.
– Każdy z tych ośrodków jako standard funkcjonowania ma infolinie, na którą można się dodzwonić, gdzie można się wszystkiego dowiedzieć, zamówić wizytę i gdzie również przy kontynuacji leczenia można pozyskiwać informacje – podkreślił szef MZ.
Zapowiedział, że w związku z powołaniem ogólnokrajowej sieci onkologicznej infolinie te zostaną scentralizowane.
– Oczywiście z możliwością przekierowania rozmowy do poszczególnych ośrodków – dodał.
Odnosząc się do porównania dostępności leczenia onkologicznego w Polsce i w innych krajach Europy Niedzielski zaznaczył, że parametrem, który był przyczyną powołania sieci onkologicznej była przeżywalność pacjenta po diagnozie nowotworowej, „w której Polska niestety wypadała gorzej mimo dostępności do tych samych technologii, stosowania najnowocześniejszych rozwiązań”.
– Diagnoza, którą prowadziliśmy wskazywała, że jest konieczny element koordynacji – dodał minister zdrowia.
Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź wskazał, że na północy i zachodzie Europy 70 proc. pacjentów trafia do onkologa w momencie, gdy proces nowotworowy jest w niskim stopniu zaawansowania a „u nas jest 70 proc. już w okresie rozsiewu procesu nowotworowego”.
– Dlatego nasze wyniki są gorsze (jeśli chodzi o przeżywalność – PAP), bo mamy pacjentów w wyższym stadium procesu nowotworowego, a tu nie możemy odnieść tak spektakularnych sukcesów jak w chorobie o niskim zaawansowaniu – powiedział Góźdź.
Zachęcał do badań profilaktycznych.
– Chciejcie państwo z tego korzystać, jest to wszystko dla państwa dostępne, w zasięgu państwa rąk – apelował profesor.
Dodał, że pilotaż programy sieci onkologicznej pokazał, jak należy usprawnić ścieżkę pacjenta onkologicznego w ośrodkach leczenia chorób nowotworowych.
– Doświadczenia, które będą upowszechnione na krajową sieć onkologiczną diametralnie zmienią sytuację diagnostyki i leczenia pacjentów. Pacjent dzięki koordynacji nie będzie tracił czasu i miejsca w diagnostyce czy w leczeniu – powiedział Góźdź.
Jak dodał, obecnie tak nie jest i ścieżka diagnostyk i leczenia jest wydłużona.