Instytut Pamięci Narodowej, wspólnie z Instytutem Historii Nauki PAN inauguruje dziś kampanię edukacyjną „Giganci nauki PL”. Jej celem jest przybliżenie sylwetek polskich naukowców i ich wkładu w światowe dziedzictwo nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych.
Temat ten jest nieobecny w świadomości historycznej Polaków, przez co obraz naszego dorobku narodowego jest zdeformowany i zubożony – podkreślają przedstawiciele IPN. Dziś zostanie zaprezentowany unikatowy słownik „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę”, który zawiera ponad 1,3 tys. biogramów wybitnych naukowców, często odtworzonych po raz pierwszy.
– Wiemy o naszych polskich bohaterach, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość. Znamy też tych, którzy walczyli piórem o utrzymanie naszej świadomości narodowej. Jednak Polacy mieli ogromny wkład w nauki ścisłe, przyrodoznawstwo, technikę i nauki matematyczne – wymienia Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
– Jeśli pomyślimy o takich dziedzinach, jak np. hydrotechnika, kolejnictwo, konstrukcje samolotów, elektronika, przemysł jądrowy i azotowy, to tam wszędzie działali, tworzyli polscy naukowcy, którzy byli bardzo poważani w świecie – zwraca uwagę.
IPN wydał w tym roku także kalendarz, w którym prezentuje nazwiska 12 wybranych naukowców. Do każdego nakręcono film dokumentalny. Obrazy zostaną zamieszczone na kanale YouTube IPN.TV. W lutym będą to sylwetki Ignacego Mościcickiego – chemika i polityka oraz Jana Czochralskiego – chemika, metaloznawcy, wynalazcy powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej później metodą Czochralskiego.