W najbliższych dniach pogoda będzie szalona. W środę na Dolnym Śląsku termometry pokażą do +10 st. C, a na Podlasiu w nocy z soboty na niedzielę temperatura spadnie do -21 st. C – powiedział synoptyk i rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.
W środę w całym kraju będzie się utrzymywać duże zachmurzenie, ale powoli od zachodu do Polski zacznie wkraczać cieplejsze powietrze – przekazał Grzegorz Walijewski.
– W ciągu dnia na Dolnym Śląsku termometry poszybują nawet do +10 st. C – dodał synoptyk.
W Tatrach spodziewane są opady śniegu, a na Południu i w Centrum kraju – deszczu.
– Należy liczyć się z tym, że im bliżej wieczora, tym bardziej opady te będą zamarzać – zaznaczył synoptyk.
Jak dodał, gdzieniegdzie nad ranem pojawiać się będą mgły ograniczające widoczność do 300 m, które – szczególnie na północy kraju – będą również zamarzać.
W środę nastąpi znaczne ocieplenie nie tylko na Dolnym Śląsku.
– Maksymalna temperatura w środę w ciągu dnia wyniesie od -1 st. C na Suwalszczyźnie i Pomorzu Wschodnim, ok. 2 st. C w centrum i na wschodzie kraju, do +7 st. C na południowym zachodzie – podał Walijewski.
Zaznaczył, że środowa pogoda będzie bardzo niekorzystne wpływać na samopoczucie. Szczególnie, że na południu kraju oraz na południowym zachodzie będzie wiał także silny wiatr, sięgający miejscami 90 km/h. W górach wiatr spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.
W kolejnych dniach pogoda również da się we znaki. Noc ze środy na czwartek będzie z opadami atmosferycznymi.
– Na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu Północnym, Podlasiu oraz w Tatrach będzie sporo śniegu – poinformował synoptyk IMGW. Pokrywa śnieżna wzrośnie do 15 cm, a w samych Tatrach spadnie 10 cm śniegu.
– Pogoda będzie dynamiczna, bo na południu kraju będzie ciepło jak na luty, a na północy będzie sypał śnieg – podkreślił Walijewski. – Noc ze środy na czwartek będzie deszczowa, śnieżna i niebezpieczna, ponieważ padający deszcz oraz deszcze ze śniegiem zacznie zamarzać i spowoduje gołoledź – podał. Temperatura będzie się wahać od -6 st. C w północno-wschodniej części kraju, -1 st. C w Karpatach oraz od +1 do +5 st. C w pozostałej części kraju.
– Ponadto, wiatr zacznie się wzmagać i już w nocy ze środy na czwartek w Karpatach i w Sudetach osiągnie prędkość 120 km/h – poinformował.
Jak dodał, w Beskidzie Żywieckim będzie wiało od 60-70 km/h, a na Pomorzu do 65 km/h.
– Wiatr oczywiście będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne – ostrzegł synoptyk.
W czwartek nad Polskę powoli nasunie się chłód od północnego wschodu, ale – jak stwierdził Walijewski – z południowego zachodu ciepło nie będzie chciało odejść.
– Temperatura na północnym wschodzie wyniesie ok. -5 st. C, w centrum ok. +2 st. C, a na południu i południowym zachodzie termometry pokażą ok. +7 st. C – zaznaczył.
W górach nadal będzie wiał silny wiatr do 120 km/h, a na obszarach podgórskich do 70 km/h. W Karpatach spadnie śnieg, a w rejonach podgórskich deszcz.
– W nocy z piątku na sobotę w okolicy Suwałk temperatura spadnie do -15 st. C, w centrum od -5 do -3 st. C – poinformował Walijewski.
W ciągu dnia w sobotę na Suwalszczyźnie i Podlasiu termometry wskażą ok. -10 st. C, na Warmii i Mazurach ok. – 5 st. C. W centrum i na Wybrzeżu od -1 do -3 st. C. Na południowym zachodzie nadal będzie cieplej. Tam termometry pokażą ok. + 4 st. C.
– Ogromny kontrast termiczny pomiędzy chłodną północno-wschodnią częścią kraju, a ciepłą południowo-zachodnią Polską spowoduje, że biomet będzie bardzo niekorzystny – zaznaczył.
Dodał, że noc z soboty na niedzielę może być jeszcze chłodniejsza, gdyż na Podlasiu temperatura spadnie do -21 st. C. W niedzielę pogoda będzie podobna jak w sobotę.
– Północna część kraju będzie chłodna, termometry w nocy pokażą od -13 st. C, do – 7 st. C w ciągu dnia, a na południowym zachodzie wciąż pozostanie ciepło. Tam temperatura będzie się wahać od 1 st. C w nocy do 4 st. C w ciągu dnia – przekazał Grzegorz Walijewski i dodał, że podobna pogoda utrzyma się co najmniej do wtorku.
Przypomniał również, że synoptycy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW stworzyli eksperymentalną prognozę do końca lutego. Wynika z niej, że będą dwie fale mrozu. Pierwsza czeka nas już w ten weekend.
– Druga fala chłodu prognozowana jest pod koniec miesiąca. W nocy w okolicach Białegostoku temperatura może spaść nawet do -28 st. C – dodał.
A JAK BĘDZIE POGODA W REGIONIE ŚWIĘTOKRZYSKIM W NAJBLIŻSZYCH DNIACH? ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA ROZMOWY ROBERTA SZUMIELEWICZA Z NASZYM RADIOWYM SYNOPTYKIEM – MARKIEM STEFAŃCEM