Wyprawki dla najmłodszych czytelników, w wieku od 3 do 6 lat, czekają w kieleckich bibliotekach. To kolejna odsłona ogólnopolskiego projektu pod hasłem „Mała książka - wielki człowiek”, realizowanego od 2018 roku przez Instytut Książki.
Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach wyjaśnia, że jest to akcja skierowana do dzieci, ale także do ich rodziców.
– Chodzi o to, by rodzice znajdowali czas na to, by czytać książki dzieciom, by przyprowadzali je do biblioteki, aby najmłodsi odkrywali magiczną moc tego miejsca – podkreśla.
Anna Żmudzińska przekonuje, że im wcześniej młody człowiek zaczyna czytać, tym lepiej dla niego samego.
– Jeżeli nauczymy dziecko czytać wtedy, kiedy jest małe, to jako dorosła osoba ma bogatą wyobraźnię, rozszerzają się jego horyzonty myślowe, potrafi działać w grupie, jest wrażliwszy na drugiego człowieka, jego słownictwo jest bogatsze. Ważne też jest to, że czytanie, także u najmłodszych, redukuje poziom stresu – wymienia.
Anna Żmudzińska dodaje, że wspólne czytanie książek dzieci z rodzicami lub dziadkami ma pozytywny wpływ na tworzenie wzajemnych więzi. – Wtedy też dziecko czuje bliskość rodzica, że ten rodzic poświęca mu czas – dodaje dyrektor.
Korzyści jest wiele, ale dzieci często bardziej intryguje kolorowy świat smartfona, czy komputera, niż książka. Jak więc zachęcić młodych ludzi do czytania? Anna Żmudzińska odpowiada krótko: przykład idzie z góry.
– Pamiętajmy o tym, że dzieci nas nie zawsze słuchają, ale za to naśladują. I dlatego zachęcamy rodziców, żeby sami czytali i dawali przykład swoim dzieciom, żeby to oni przyprowadzali je do biblioteki – mówi.
Jak pokazuje akcja „Mała książka – wielki człowiek”, do biblioteki można przyjść już z trzylatkiem. Anna Żmudzińska mówi, że zapisanie jest bardzo prostą czynnością.
– Przychodzimy z dzieckiem do biblioteki, rodzice podają imię, nazwisko, adres i numer pesel dziecka, i otrzymują kartę biblioteczną. Odtąd mały czytelnik może wypożyczać książeczki. Od 1 lutego mamy wolny dostęp do półek, więc można buszować, oglądać ilustracje, czytać ciekawe treści, wybrać jednorazowo nawet 10 książeczek – zaznacza.
W ramach akcji wraz z kartą biblioteczną, mały czytelnik otrzymuje wyprawkę, w której znajduje się między innymi książka „Pierwsze czytanki dla…”, czyli zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, takich jak między innymi Joanna Papuzińska, Wanda Chotomską, Czesław Janczarski, Adam Bahdaj, czy Michał Rusinek. W skład zestawu wchodzi też broszurka dla rodziców, zatytułowana „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”. Jest to praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku. Liczba takich zestawów jest ograniczona.
Akcja „Mała książka – wielki człowiek” jest też prowadzona w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach.