Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach wprowadził w styczniu kilka zmian w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. Część z nich wywołała zdecydowany sprzeciw mieszkańców miasta.
Od 16 stycznia m.in. zmianie uległa trasa linii nr 4. Przywrócenia jej poprzedniej trasy domagają się m.in. mieszkańcy bloków przy ulicy Petyhorskiej i Szczepaniaka.
Zebrano już ponad 150 podpisów pod apelem do prezydenta Bogdana Wenty o czym informowało już Radio Kielce. Mieszkańcy twierdzą, że nie było konsultacji w tej sprawie. Ponadto zmiana trasy spowodowała, że „czwórka” nie zatrzymuje się na przystanku u zbiegu ulic Szczepaniaka i Husarskiej, który funkcjonował tam od lat 50. XX wieku.
Tymczasem Barbara Damian, dyrektor zarządu Transportu Miejskiego informuje, że zmiany mają służyć ujednoliceniu trasy, aby autobusy w obydwu kierunkach przejeżdżały tymi samymi ulicami.
Od 23 stycznia częściowo zmieniła się również trasa i godziny kursowania linii nr 8. Autobusy tej linii nie kursują już ulicami: Jagiellońską, Karczówkowską, Mielczarskiego i Bohaterów Warszawy oraz nie dojeżdżają do Mójczy.
Zmieniła się też częściowo trasa linii nr 28. Nowością są kursy w dwóch kierunkach ulicą Zagórską na osiedlu KSM.
Jak informowaliśmy, wiceprzewodnicząca rady miasta – Joanna Winiarska złożyła w sprawie trasy „czwórki” interpelację do prezydenta. Zwrócili się do niej mieszkańcy oraz dyrekcja i pracownicy Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej przy ulicy Szczepaniaka.
– Mieszkańcy są zbulwersowani i rozgoryczeni faktem, że zostali pominięci w konsultacjach. W tej części miasta mieszka dużo ludzi starszych – zwraca uwagę.
– Nawet jeśli usłyszymy, że konsultacje odbywały się przez Internet, to coś jest nie tak. Powinny być dostosowane bowiem do wieku mieszkańców danej części miasta. Należało się z nimi spotkać, podzielić się proponowanymi zmianami, a przede wszystkim wysłuchać ich głosów – zaznacza.
Joanna Winiarska dodaje, że przychodnia zatrudnia osoby niewidome. Istotne jest też, że ma podpisane porozumienie z Wojewódzką Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych jako przychodnia przyjazna kombatantom. Jest tam m.in. gwarancja dobrego dojazdu do placówki. Tymczasem dostęp do placówki został utrudniony. Joanna Winiarska liczy, że prezydent weźmie sobie do serca głos mieszkańców i dawna trasa linii nr 4 wraz z przystankiem zostanie przywrócona.
Barbara Damian mówi, że z mieszkańcami rozmawiano w tej sprawie jeszcze w sierpniu i nie było głosów w sprawie kursowania linii nr 4. Dodaje, że dostawiony zostanie przystanek w okolicach Alei Na Stadion, aby umożliwić mieszkańcom korzystanie z linii nr 4. Ponadto będą prowadzone rozmowy z mieszkańcami na temat zmiany kursów linii nr 113 i nr 44. Nie przewidywane są jednak zmiany trasy linii nr 4.