Jakie historie kryją się za zabawkami, w jaki sposób dawną świetność odzyskują stare eksponaty, a także jaką współczesną grę warto kupić dla dziecka? Między innymi tego będzie można się dowiedzieć dzięki nowym cyklom, które już w lutym pojawią się w mediach elektronicznych Muzeum Zabawek i Zabawy.
Daria Dyktyńska, dyrektor instytucji wyjaśnia, że nowa oferta ma zaprezentować potencjał tkwiący w muzeum. Historia o lalce Pinokio wyrzeźbionej przez świętokrzyskiego twórcę zainaugurowała cykl „Historia jednego eksponatu”. Za każdym razem będą to dzieje innego przedmiotu.
– Muzeum ma ponad 14 tysięcy obiektów. Historia o tym, jak znalazły się w muzeum, jest zazwyczaj bardzo ciekawa. Informacje o tym, skąd pochodzą, kto się nimi bawił, czy do czego służyły, są bardzo interesujące. Tym bardziej że często do zabawek były dołączone listy, opisy, które też są zajmującą lekturą – podkreśla.
Warto też zwrócić uwagę na posty, które będą zatytułowane „Odnowa”. Ich autorami będą muzealni konserwatorzy, renowatorzy, w których rękach zabawki odzyskują dawny blask.
– Zanim zabawka trafi na ekspozycję, musi zostać poddana renowacji – tłumaczy Daria Dyktyńska. – Ten cykl będzie pokazywał tę pracę poprzez opis i poprzez zdjęcia ukazujące stan pierwotny i po renowacji – mówi.
Wiele osób może zainteresować seria „Okiem eksperta”.
– W Muzeum Zabawek i Zabawy pracują eksperci, którzy wiedzą, co dla dzieci jest najlepsze w dziedzinie zabawy oraz edukacji i chcemy oddać głos tym naszym pracownikom, którzy będą polecać rodzicom, dzieciom, młodzieży to, na co warto zwrócić uwagę zarówno w świecie zabawek, gier planszowych i elektronicznych, jak i w świecie wirtualnym. Myślę, że ta seria nakieruje na to, co ciekawego, wartościowego można znaleźć na rynku i kupić – tłumaczy.
Będzie też coś dla miłośników literatury. To cykl „Zaczytani”, który pozwoli zajrzeć do pokaźnych zbiorów książek dla dzieci, które są w kolekcji Muzeum Zabawek i Zabawy.
– Szczególnie atrakcyjną częścią jest ta lat 50. i 60. XX wieku z fantastycznymi ilustracjami postaci, które dzisiejsi 40- i 50-latkowie znają doskonale – zauważa Daria Dyktyńska. – Więc będzie to taki powrót do przeszłości dla nich, a dla ich dzieci być może odkrycie czegoś wartościowego i nowego – dodaje.
W nowych cyklach nie zabraknie też pomysłów na zabawy Pana Zaradnego, a także prezentacji pocztówek, których Muzeum Zabawek i Zabawy ma również znaczącą kolekcję.