Jak się okazuje zimowa pogoda nie dla wszystkich roślin oznacza zaprzestanie wegetacji. Są drzewa i krzewy, które mogą kwitnąć pod śniegiem. Zobaczyć je można w arboretum w nadleśnictwie Marcule.
Na zewnątrz śnieg, mróz do minus 20 stopni Celsjusza, a oczar japoński wypuszcza pierwsze, cytrynowo żółte kwiaty. To żadna anomalia. Jak tłumaczy opiekun arboretum, leśnik Radosław Koniarz, w naturze ten krzew, pochodzący z Dalekiego Wschodu także kwitnie pod śniegiem.
– Oczary kwitną w środku zimy, mają delikatne, żółte kwiaty z płatkami o wydłużonym kształcie. Na tle białego śniegu jest to piękny widok.
Oczary japońskie nazywane są orzechami czarnoksiężnika z uwagi na nasiona wystrzeliwujące na kilka metrów z twardych łupin. Jesienią liście krzewów przebarwiają się na piękny złoty kolor. Sama roślina nie ma dużych wymagań, doskonale przyjmuje się w naszych ogródkach, potrzebuje jedynie dość żyznej gleby, sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych. Można również samodzielnie wyhodować krzewy, trzeba jednak zebrać nasiona, gdy są jeszcze w łupienie. Jest bardzo małe i trudno je odnaleźć w trawie.
OCZAR
Rodzaj roślin z rodziny oczarowatych. Należy do niego 5 gatunków i jeden mieszaniec międzygatunkowy. Oczar japoński i omszony pochodzą z Azji wschodniej, pozostałe z Ameryki północnej. Bywają sadzone jako rośliny ozdobne, w Polsce niemal wyłącznie w kolekcjach dendrologicznych.
Krzewy o szerokim pokroju lub niewielkie drzewa. Młode pędy pokryte gwiazdkowatymi włoskami, u oczaru omszonego gęsto kutnerowate.
Ulistnienie skrętoległe. Liście podobne do leszczyny – najszersze w połowie lub nieco wyżej, cienkie, pierzasto użyłkowane, nieco asymetryczne, o brzegach zatokowo piłkowanych, osadzone na krótkich ogonkach. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo, u oczaru japońskiego i pośredniego z czerwonym odcieniem.
Wyrastają skupione po 2-4 w kątach liści jesienią (oczar wirginijski) lub wczesną wiosną, a nawet zimą. Mają bardzo wąskie, 4 płatki korony o długości do 2 cm i szerokości 1–2 mm, koloru żółtego, rzadziej czerwonawe lub zielonkawe. Działki kielicha 4 owalne i omszone, od wewnątrz zaczerwienione. Pręciki 4 z krótkimi nitkami i owalnymi pylnikami. Między nimi znajdują się 4 łuskowate prątniczki wydzielające nektar. Zalążnia wpółdolna z bardzo krótka szyjką słupka.
Zdrewniała torebka, po dojrzeniu gwałtownie pękająca, dwiema klapami wyrzuca nasiona na odległość do kilku metrów.