Zima na drogach tu trudny okres dla kierowców. Zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, czy niezamierzone opóźnienia. Zator drogowy spowodowany wypadkiem, czy śnieżycą nie należą do rzadkości.
Jak powinien przygotować się kierowca wyruszając w trasę zimą, w co powinien wyposażyć swój samochód?
O tym będziemy dyskutować w porannych Aktualnościach Dnia. Telefon do studia: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest wtorek, 2 lutego, 33. dzień roku.
Do końca roku zostało 333 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:12
Zachód słońca w Kielcach: 16:32
Dzień trwa 9 godz. 19 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 23 minut.
Imieniny obchodzą: Kornel, Maria, Miłosława oraz Andrzej, Ermentruda, Filip, Franciszek, Gonsalwy, Jan, Joanna, Katarzyna, Korneli, Korneliusz, Laurencjusz, Laurenty, Marcin, Markwart, Mikołaj, Miłosław, Piotr, Stefan, Teodoryk, Teofan, Wawrzyniec, Werner, Mirosław
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Mokradeł
Dzień Handlowca
Dzień Świstaka
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
Dzień Niedźwiedzia
Dzień Naleśnika
Dzień Pozytywnego Myślenia
*****
WTOREK, 2 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1168 r. – JĘDRZEJÓW: miał miejsce zjazd na którym Kazimierz II Sprawiedliwy otrzymał całą ziemię sandomierską jako swoją dzielnicę, na co zgodę wyraził zwierzchni książę Polski Bolesław IV Kędzierzawy.
1260 r. – SANDOMIERZ: po zajęciu miasta Tatarzy i wspomagający ich Rusini, Litwini i Jaćwingowie dokonali rzezi 49 zakonników z klasztoru dominikanów. Zginęli oni przy ołtarzu śpiewając hymn na chwałę Matki Bożej. Był z nimi przeor Sadok z Bolonii, później beatyfikowany.
1707 r. – PIEKOSZÓW: miejscowość stała się jednym z najważniejszych sanktuariów Maryjnych w regionie świętokrzyskim, poprzez dekret oficjalnie zezwalający na kult cudownego obrazu Matki Boskiej Piekoszowskiej, wydany przez biskupa Stanisława Sierakowskiego.
1799 r. – zmarł Jan Filip Carosi, włoski geolog. Do jego zasług dla Kielecczyzny należy zaliczyć fakt, iż dokładnie przebadał oraz opisał świętokrzyskie kopalnie kruszców w Miedziance i Miedzianej Górze.
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
– SUCHEDNIÓW: oddział Mariana Langiewicza pod dowództwem Dawidowicza uderzył w Suchedniowie na posterunek rosyjski dowodzony przez por. Krupskiego. Zabarykadowany w kuźni na skraju miasta Krupski otrzymał pomoc, przez co atak powstańców został odparty. Moskale wzięli do niewoli dwóch powstańców, którzy natychmiast zostali powieszeni. Rosjanie podpalili też Suchedniów i zabili 13 jego mieszkańców.
– BZIN: miała miejsce bitwa gdzie dragoni wpadli w zasadzkę urządzoną przez Czachowskiego. Zaczajony w wąwozie, gdy czwarty szwadron kapitana Czuti, dowodzony przez Romana Bocheńskiego, który przeszedł później do powstania, zbliżył się do stanowisk powstańczych, przyjął go Czachowski ogniem, drugi szwadron po spieszeniu, rzucił się Czutiemu na pomoc, przez co wywiązała się walka leśna, przechodząca kilkakrotnie w starcia ręczne. Na odgłos strzałów ruszył Bentkowski dragonom na pomoc, Czachowski rozbiwszy dragonów i wpakowawszy ich w bagna, nie czekając nadejścia piechoty, cofnął się do Parszowa.
1864 r. – KIELCE: w pobliżu miasta powstańcy pod dowództwem Jana Rudowskiego zaatakowali rosyjski patrol, zabijając dwóch dragonów i biorąc sześciu do niewoli. Fiodor Berg, namiestnik Królestwa Polskiego nałożył na Kielce kontrybucję w wysokości 3622 rubli,
1936 r. – SKARŻYSKO-KAMIENNA: na torach obok Skarżyska Książęcego wylądował balon z 3 osobową załogą. Wzbudziło to wielką sensację.
1944 r. – JĘDRZEJÓW: 5 osobowy patrol dywersyjny Obwodu Jędrzejów pod dowództwem Józefa Maja sierżant „Balet” uwolnił z aresztu w Jędrzejowie 5 żołnierzy AK aresztowanych poprzedniego dnia.
*****
WTOREK, 2 LUTEGO: W POLSCE
1676 r. – w katedrze wawelskiej zostali koronowani na króla i królową Polski Jan III Sobieski i Maria Kazimiera.
1772 r. – oddział konfederatów barskich zajął wzgórze wawelskie, broniąc się tam do 24 kwietnia.
1918 r. – w Krakowie odbyła się konspiracyjna narada Polskiej Organizacji Wojskowej oraz stronnictw niepodległościowych, w której uczestniczyli działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz PSL-Lewicy. Uznano za konieczne wzmożenie akcji przygotowującej powstanie zbrojne w sytuacji zbliżającej się klęski państw centralnych.
1930 r.:
– w Warszawie z inicjatywy piłsudczyków Janusza Jędrzejewicza, Adama Skwarczyńskiego i Walerego Sławka powołano Akademicki Związek Pracy dla Państwa – Legion Młodych, mający stanowić przeciwwagę dla Młodzieży Wszechpolskiej.
– rozpoczęła działalność rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi.
1985 r. – rozpoczął działalność Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
2007 r.:
– oscypek jako drugi polski produkt regionalny uzyskał status chronionej nazwy pochodzenia UE.
– Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków.
*****
WTOREK, 2 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Rząd zajmie się dziś m.in. rozszerzeniem listy działalności wspieranych z Tarczy Finansowej 2.0 m.in. o naukę języków obcych, kluby sportowe czy sprzedaż hurtową odzieży i obuwia.
Tarcza Finansowa 2.0. ma umożliwić mikro, małym i średnim firmom przyznanie subwencji, które będą mogły być w 100-proc. umarzane. Chodzi o branże, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.
Ministrowie omówią dziś także projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym, który zakłada wydłużenie w związku z pandemią trwania Narodowego Spisu Powszechnego 2021 o trzy miesiące, czyli do 30 września 2021 r.
Rząd zajmie się także projektem nowelizacji Prawa oświatowego, który zakłada wprowadzenie systemu monitorowania karier edukacyjno-zawodowych absolwentów.
Ministrowie omówią także projekt noweli ustawy o transporcie kolejowym, który dostosowuje przepisy krajowe do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady UE w zakresie wydawania jednolitych certyfikatów bezpieczeństwa przedsiębiorstwom kolejowym oraz stosowania zasad dotyczących systemu certyfikacji podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie pojazdów kolejowych.
W programie posiedzenia rządu jest też projekt uchwały w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”
# # #
W Kościele katolickim dziś jest święto Ofiarowania Pańskiego. Zostało wprowadzone w 492 r. papieża św. Gelazego i nawiązuje do biblijnego wydarzenia ofiarowania Jezusa w świątyni w Jerozolimie oraz dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.
W Polsce nazywane jest ono popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Obchodom towarzyszy ceremonia poświęcenia przyniesionych przez wiernych świec nazywanych gromnicami, których płomień symbolizuje Jezusa Chrystusa – Światłość świata. Poświęcone zapalone świece stawiano w czasie burz w oknach, modląc się o oddalenie piorunów. Gromnicę wręcza się dziś konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej w Polsce kończy się okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek.
Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, to zgodnie z decyzją Jana Pawła II od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Papież chciał, aby był on okazją do głębszej refleksji całego Kościoła powszechnego nad darem życia poświęconego Bogu. W Polsce na 32 tys. osób konsekrowanych 16 tys. 764 to siostry zakonne, 11 173 to zakonnicy, ok. 1270 to mniszki w zakonach kontemplacyjnych, a także ponad 1000 członków Instytutów Świeckich Życia Konsekrowanego, 338 dziewic konsekrowanych, 361 wdów i 3 wdowców poświęconych Bogu, 1 pustelnik i 8 pustelnic.
# # #
Z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, po raz 32. na Jasną Górę przybędzie dziś Pielgrzymka Parlamentarzystów. W ubiegłych latach w dorocznym spotkaniu w częstochowskim sanktuarium brało udział kilkudziesięciu posłów i senatorów z różnych opcji politycznych, często z rodzinami. W tym roku, z powodu pandemii, pielgrzymka będzie prawdopodobnie mniej liczna. Jej głównym punktem będzie rozpoczynająca się przed południem msza święta w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej.
Pielgrzymka parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego – w dniu, kiedy Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Co roku w akcie osobistego oddania politycy zawierzają siebie i Polskę Matce Bożej. Odwiedzają też Epitafium Smoleńskie na jasnogórskim dziedzińcu, by modlić się za ofiary katastrofy i wszystkich polskich parlamentarzystów. W minionych latach w drodze powrotnej do Warszawy pielgrzymi tradycyjnie zatrzymywali się w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej – Patronki Polskich Parlamentarzystów.