Osiem historii, które uczą, jak pokonać lęk i samotność, a także jak nauczyć się przyjaźni, to „Bajleczki Pana Guzika”. Monika Kubiak, autorka książki tłumaczy, że bajleczki mają funkcję arteterapeutyczną i pomagają dzieciom radzić sobie z trudnymi emocjami.
– Arteterapia, to są takie działania artystyczne, które wykorzystujemy w pracy z dziećmi, ale też z osobami dorosłymi. W przypadku dzieci problemem może być brak przyjaźni i akceptacji – tłumaczy Monika Kubiak.
Jak dodaje, osobom dorosłym wydaje się często, że dziecięce problemy są banalne, tymczasem mogą być one przyczyną wielu negatywnych emocji. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które różnią się od swoich rówieśników. Te różnice mogą mieć wiele przyczyn.
W „Bajleczkach Pana Guzika” opowiedziane są historie chłopca z autyzmem, czy dziewczynki na wózku. Czytelnicy zmagający się z podobnymi problemami odnajdą tu sposób na radzenie sobie z emocjami związanymi na przykład z samotnością, czy brakiem przyjaźni, ale również zobaczą, że bohaterowie opowiadań mogą wygrać z przeciwnościami losu.
Monika Kubiak mówi, że również dzieci nie mające problemów zdrowotnych mogą sięgnąć po książkę, bo uczy ona tolerancji.
– Ja przedstawiam to w formie bajleczki, czyli pokazuję dzieciom, że ich rówieśnicy mogą mieć inną wrażliwość, ale nie różnią się od pozostałych. Potrzebują akceptacji i zrozumienia – mówi autorka.
Monika Kubiak to logopeda i arteterapeutka. Więcej na temat „Bajleczek Pana Guzika” można dowiedzieć się na jej stronie internetowej. Autorka planuje wydanie drugiej części bajek terapeutycznych.
Patronat medialny nad książką objęło Radio Kielce.