Rządowy program „Rodzina 500 plus” w radykalny sposób ograniczył ubóstwo wśród polskich rodzin powiedziała obecna dziś w Kielcach Barbara Socha, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak wynika z danych resortu, w porównaniu z rokiem 2016 w Polsce skrajne ubóstwo zmalało z ponad 10 do 4,5 proc.
Barbara Socha przypomniała, że dziś rozpoczął się nabór wniosków od rodzin na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1. czerwca i będzie trwał do 1. maja 2022 roku.
– Wnioski w formie elektronicznej, czyli poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną można składać od dzisiaj. Natomiast od 1 kwietnia wnioski będzie można również składać w wersji papierowej – dodała.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski przyznał, że program „Rodzina 500 plus” wprowadzony w 2016 roku złamał monopol na niemożność.
– Wówczas nic się nie dało zrobić, wszystko było na nie. Mówiono, że na realizację programu, który znacząco wesprze polskie rodziny nie ma i nie będzie pieniędzy. Tym programem rząd Prawa i Sprawiedliwości udowodnił, że wszystko można zrobić, tylko trzeba chcieć to zrobić. My konsekwentnie to robimy, potrafimy w sposób adekwatny reagować na potrzeby polskich rodzin -dodał Zbigniew Koniusz.
Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w miesiącu czerwcu 2021 roku wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 roku.
Złożenie wniosku do końca czerwca tego roku będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 roku. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2021 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.
W ramach programu rodziny będą otrzymywać 500 zł netto na każde dziecko w rodzinie, bez względu na jej przychód.
Od 1. kwietnia 2016 roku, czyli od czasu kiedy w Polsce rozpoczęła się realizacja rządowego programu „Rodzina 500 plus” w województwie świętokrzyskim skorzystało z niego prawie 185 tys. dzieci, którym wypłacono ponad 4,1 mld zł.
Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, pieniądze otrzymane z rządowego programu rodziny w 66 proc. przeznaczają na edukację swoich dzieci, ale także na wyposażenie mieszkań oraz wakacyjne i feryjne wyjazdy dzieci.