Federacja Stowarzyszeń Kulturotwórczych „Baza Zbożowa” przez najbliższy rok będzie prowadziła kielecką Bazę Zbożową. Jej przedstawiciele podpisali umowę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodziny w Kielcach na prowadzenie placówki.
Federacja była jednym z trzech podmiotów, które wzięły udział w konkursie na prowadzenie instytucji. Najwyższe noty otrzymała oferta Fundacji Studio TM Doroty i Artura Anyżów. Jednak w związku z pomniejszonym o 50 tys. zł budżetem, jakie miasto Kielce założyło w tym roku na działalność tej instytucji, prowadzący musieli wprowadzić cięcia kosztów oraz zaproponowali, by część zobowiązań głównie opłaty za ochronę obiektu i prąd, częściowo ponosili artyści.
Twórcy działający w Bazie Zbożowej nie zgodzili się na takie rozwiązanie, a Fundacja Studio TM zrezygnowała z prowadzenia ośrodka.
Dorota Ławniczak, kierownik działu do spraw dialogu obywatelskiego w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach wyjaśniła, że w tej sytuacji propozycję poprowadzenia Bazy otrzymała Federacja Stowarzyszeń Kulturotwórczych „Baza Zbożowa”.
– Dzisiaj doszło do podpisania tej umowy i rozpoczynamy działalność wspólnie z Federacją – mówi Dorota Ławniczak.
Marek Wrona, wiceprezes Federacji ma nadzieję, że budżet ratusza przeznaczony na ten cel wystarczy.
– Na pewno nie będzie to łatwy rok, ale musimy sobie z tym poradzić. W sytuacji kiedy wszyscy artyści ledwie zipią, pandemia zatrzymała całą branżę, dodatkowe obciążenia za prąd, za ochronę były nie do zaakceptowania – wyjaśnia.
Zapowiada, że dotychczasowa forma ochrony Bazy Zbożowej, prowadzona przez profesjonalną firmę nie zmieni się.
– Budżet owszem jest skromny, ale myślę, że damy sobie radę. Na pewno będziemy musieli wszyscy podchodzić rozsądnie do wydatków, nauczyć się odpowiedzialności i oszczędności – mówi.
Dodaje, że działalność merytoryczna będzie prowadzona tak, jak do tej pory.
– Na pewno będziemy chcieli bardziej zaktywizować się na zewnątrz. Wszyscy dobrze wiemy, że Baza Zbożowa odpowiednio spełnia swoją funkcję, natomiast zauważyliśmy, że mieszkańcy już mniej wiedzą o jej działalności. I to się zmieni – zaznacza.
Wiceprezes Federacji wyjaśnia również, że konieczne będzie przeprowadzenie pewnych inwestycji związanych z ociepleniem pracowni czy garaży oraz zmianą sposobu ogrzewania.
Obecnie jest to ogrzewanie elektryczne. Zauważa, że w tej kwestii będzie potrzebne wsparcie ze strony miasta.
Baza Zbożowa jest Ośrodkiem Wsparcia Dziennego dla młodzieży w wieku od 15 do 25 lat. Odbywają się tu bezpłatne warsztaty artystyczne z zakresu między innymi muzyki, teatru, fotografii czy plastyki. Prowadzą je organizacje, zespoły, które na co dzień zajmują miejsce w Bazie Zbożowej i tu prowadzą też swoją własną działalność artystyczną.