W 1925 roku stacja doświadczalna Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego nadała pierwszą oficjalną audycję radiową. To wydarzenie uznaje się za początek publicznej radiofonii w Polsce.
Dom, praca, samochód, w plenerze ze słuchawkami na uszach – gdzie słuchamy radia? Co właśnie robią w tej chwili, słuchając radia? Stwórzmy listę obecności – kto nas w tej chwili słucha, gdzie i co teraz robi.
Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
RADIA NAJCZĘŚCIEJ SŁUCHAM…
- W DOMU (48%)
- W SAMOCHODZIE (26%)
- W PRACY (22%)
- W PLENERZE, ZE SŁUCHAWKAMI NA USZACH (4%)
*****
Dziś jest poniedziałek, 1 lutego, 32. dzień roku.
Do końca roku zostało 334 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:13
Zachód słońca w Kielcach: 16:30
Dzień trwa 9 godz. 16 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 20 minut.
Imieniny obchodzą: Brygida, Sewer oraz Andrzej, Cecyliusz, Dziadumiła, Emil, Paweł, Pioniusz, Prosimir, Siemirad, Weridiana, Winand, Winanda, Wirydiana, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert, Żegota
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy wiatr ostro w lutym wieje, chłop ma dobrą nadzieję”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Gumy do Żucia
Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego
Dzień Ubezpieczenia Samochodu
*****
PONIEDZIAŁEK, 1 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1704 r. – zmarł Stefan Bidziński herbu Janina z Bidzin koło Opatowa, kasztelan i wojewoda sandomierski, brał udział w wojnach z Kozakami, Szwedami, Tatarami, Turkami i Rosjanami. Przekazał 100 tysięcy złotych na wykup szlachty sandomierskiej z niewoli tatarskiej. Jeden z najbliższych współpracowników Jana III Sobieskiego
1863 r.
– MILICA k/Skarżyska: doszło do starcia powstańczego zwiadu z rosyjskim patrolem. Wiemy, że ranny został Jan Świderski, który później przyjął nazwisko Kozłowski.
– SUCHEDNIÓW – BŁOTO: oddziały Czachowskiego i Dawidowicza wysłane przez Langiewicza, zajęły Suchedniów, rozrywając w ten sposób komunikację pomiędzy moskiewskimi oddziałami. W powstańcze ręce dostał się porucznik Łuskin z dwoma żołnierzami, który wpadł w ręce patrolu 8. ułanów i odstawiony został przez Czachowskiego do głównej kwatery do Wąchocka.
Pod wieczór awangarda kolumny kieleckiej, złożona z dwóch szwadronów dragonów pod dowództwem pułkownika Krasińskiego zbliżyła się do Suchedniowa, jednak między Berezowem a Błotem wstrzymani zostali zniszczeniem mostu na Łosienicy. Dodatkowo zostali ostrzelani przez oddział Czachowskiego i cofnęli się w kierunku Kielc.
1889 r. – BÓR KUNOWSKI: urodził się generał Tadeusz Piskor, adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego, walczył w czasie I i II wojny światowej, a podczas Kampanii Obronnej 1939 r. był dowódcą armii „Lublin” i „Kraków”,
1944 r. – JURKÓW k/Wiśnicy: Niemcy przeprowadzili akcję na dwór w Jurkowie, mordując pięć osób związanych z Armią Krajową. Mord przeprowadziły siły Sipo z Buska, Żandarmeria z Buska i Chrobrza. Zgodnie z późniejszymi ustaleniami Kaczmarek, komendant granatowej policji w Nowym Korczynie powiadomił Niemców o zaangażowaniu mieszkańców dworu w działalność konspiracyjną i poradził im zorganizowanie nocnej obławy na dwór. Wyrokiem Wojskowego Sądu Specjalnego za kolaborację z Niemcami skazano go na karę śmierci. Wykonała go w lutym 1944 r. grupa członków Armii Krajowej złożona z Mieczysława Gałata ps. „Czarny”, Piotra Pałysa ps. „Kruk” i Michała Lasaka ps. „Kaczmarka”.
PONIEDZIAŁEK, 1 LUTEGO: W POLSCE
1411 r. – zawarto I pokój toruński kończący tzw. wielką wojnę pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim.
1556 r. – królowa Bona Sforza opuściła Kraków i udała się do dziedzicznego księstwa Bari we Włoszech.
1840 r. – w wyniku zatoru lodowego powstało nowe ramię ujściowe Wisły, nazwane później przez Wincentego Pola Wisłą Śmiałą.
1923 r. – podpisano polsko-radziecki układ o wymianie więźniów politycznych.
1925 r. – stacja doświadczalna Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego nadała pierwszą oficjalną audycję radiową. To wydarzenie uznaje się za początek publicznej radiofonii w Polsce.
1944 r. – w Warszawie żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK dokonali udanego zamachu na Franza Kutscherę, szefa SS i policji Dystryktu Warszawskiego.
PONIEDZIAŁEK, 1 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
– Dziś planowana jest dostawa 320 tys. szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech – zapowiedział w rozmowie z PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w niedzielę podkreślił, że mimo opóźnień i zmniejszenia dostaw zarówno przez koncern Pfizer, jak i Moderna, dzięki przyjętej strategii w Narodowym Programie Szczepień „nie zmieniamy naszych założeń, do końca pierwszego kwartału chcemy zaszczepić około trzech milionów osób”. Zapewnił również, że „mamy zagwarantowaną drugą dawkę dla każdego, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki”.
# # #
Dziś wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki, zgodnie z którą do 14 lutego wydłużone zostało zdalne nauczanie dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Do 14 lutego zawieszone jest też nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.
Nauka młodszych uczniów pozostaje bez zmian. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, nadal będą uczyć się w tym trybie. Również w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego zajęcia, tak jak dotąd, będą obywały się stacjonarnie.
Jednocześnie zmienione zostają przepisy dotyczące organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły. Dyrektor szkoły nadal ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić naukę zdalną na terenie szkoły uczniom, klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół średnich, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Takiego obowiązku od poniedziałku dyrektor nie ma wobec innych uczniów. W noweli zapisano, że w przypadku uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, którzy nie mają możliwości nauki zdalnej w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły może umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
W nowelizacji zapisano też, że dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.
Nadal obowiązują przepisy umożliwiające organizowanie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w kształceniu zawodowym, a także organizowanie szkoleń sportowych w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego. Dyrektorzy szkół mogą też organizować uczniom klas VIII i klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach oraz udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów.
# # #
Od dziś otwarte są sklepy w galeriach handlowych, nie ma też już godzin dla seniorów. W palcówkach handlowych nadal obowiązuje limit osób, wymóg noszenia maseczek i zachowania dystansu w placówkach handlowych.
Również od dziś mogły być otwarte dla publiczności muzea i galerie sztuki przy zachowaniu reżimu sanitarnego.